XVI. SZENT ISTVÁN NAPI TALÁLKOZÓ ZALATNÁN
Erdély történetének egyik legtragikusabb színhelyén, Zalatnán ünnepelte Augusztus 20-át Fehér megye magyarsága, egyházi és politikai vezetők jelenlétében. Mint ismeretes, 1848. október 24-én Ompolygyepű határában mészárolták le a románok a menekülő zalatnai polgárokat, mintegy 1400 személyt. Emléküket Ompolygyepűn, az országút mellett 10 m magas obeliszk őrzi PAX felirattal.
2018. augusztus 20-án zsúfolásig megtelt a kis, szépen felújított református templom, a vendégek közül is sokan kinn a padon hallgatták a kihangosított istentiszteletet. A szervezők, a Fehér megyei RMDSZ és a Dr. Szász Pál Egyesület négy különjáratot indított erre az alkalomra, természetesen több magángépkocsi, sőt kisbuszok is felsorakoztak, így mintegy 350 személy gyűlt egybe a jeles eseményre.
Az ünnepség magva, hagyományos módon, az ökumenikus istentisztelet volt, amelyen két gyulafehérvári lelkész szolgált.
Nt. dr. Gudor Kund Botond református esperes a Babilonban szenvedő zsidóság életkörülményeit idéző bibliai textussal példázta egy fogságban levő nemzet tragédiáját, kiemelve: a 37. Zsoltár az ellenszere mindenfajta felejtésnek. Létfontosságú, hogy emlékezzünk arra, amit Szent István hagyott ránk, hiszen az emlékezés hit, hűség és hatalom, amely megtanít arra, hogy ne pazaroljuk el túlélési lehetőségeinket.
Ft. Hurgoi János, római-katolikus plébános, érseki titkár kihangsúlyozta: Augusztus 20-a egy olyan embert tár elénk, aki tudta, mit kell tenni országáért, hiszen házat és hazát kősziklára épített. Augusztus 20-a annak a magyarságnak az ünnepe, amely tudja, mit kell tenni a fennmaradásáért.
Az igehirdetéseket ünnepi köszöntőbeszédek követték. Ladányi Árpád Csaba, a Fehér megyei RMDSZ elnöke rávilágított: „Hisszük, hogy a Fehér megyei magyaroknak van jövőjük itt és a fiatalok is megőrzik magyarságukat. Erősek és elkötelezettek vagyunk, mert együtt vagyunk.”
Ifj. Ladányi Sándor abrudbányai református lelkipásztor Szent István személyiségéről, az általa alkotott törvények fontosságáról tartott rövid értekezletet, kiemelve: első magyar királyunk az egyetlen szent, amelyet az ortodox egyház is soraiba fogadott.
A továbbiakban Szász Csaba zalatnai református lelkipásztor ismertette az egyházközség történetét és méltatta Holányi Julianna festőművész tusrajzkiállítását, azt a Fehér megyei mélyszórvány- templomokat ábrázoló gyűjteményt, amelyet évente bemutatnak az Augusztus 20-i vándorünnepségen. A 2003-ban elkezdett tematikát idén a zalatnai templom tusrajza gyarapította, melynek eredetijét az egyházközségnek adományozták, a Dr. Szász Pál Egyesület pedig nyomtatott füzetek által népszerűsíti a továbbiakban is a munkákat. Az ünnepség zárópontja a Fehér megyei RMDSZ Szent István Napi vándorzászlójának átadása volt, melyet a tompaházai képviselet vett át.
Az istentiszteleten fellépett a Nagyenyedi Református Egyházközség kórusa, Basa Anna- Mária kántor vezényletével magyar zeneszerzők műveit adták elő, a felenyedi Balika Ida pedig szavalatával járult hozzá a fennkölt ünnepi műsorhoz.
Az ünnepséget a templom körüli zöldövezetben megszervezett szeretetvendégség követte. Idén, a Családok évében, a szervezők gyermekprogramot is szerveztek: a Máltai Szeretetszolgálat játszóbusza kigördült a helyszínre, kedves önkéntesek pedig órákig eljátszottak a gyerekekkel.
BASA EMESE