VÉGET ÉRT A XII NEMZETKÖZI FILM- ÉS FOTÓFESZTIVÁL NAGYENYEDEN

A Liviu Rebreanu Kulturális Központ és az Inter-Art Alapítvány társszervezésében került sor 2016 október 28-29 között az “Art Aiud” elnevezésű nemzetközi film- és fotófesztiválra. A két nap alatt 37 hazai és külföldi művész valamint 50 egyetemi hallgató alkotásait tekinthette meg az enyedi közönség- utcán és kiállítóteremben egyaránt.

A programsorozat péntek délután a polgármesteri hivatal patinás épülete előtt kezdődött el, ahol “Művészet az utcán– Nagyenyed öt fotóművész szemével” címmel Balog Zoltán, Lixandru Róbert, id. Lőrincz Zoltán, ifj. Lőrincz Zoltán és Daniela Stănoiu alkotásait csodálhatták meg a járókelők. Balog István, az alapítvány elnöke fontosnak tartja minél közelebb hozni a művészetet az enyediekhez, ennek érdekében történtek köztéri szoboravatások is a közelmúltban, a most kiállított pannókat pedig mindenik iskolába elviszik majd egy-egy hétre, így próbálják felkelteni a diákok figyelmét. Elsőnek a Bethlen Gábor Kollégium fogadja a munkákat.

A hivataltól az érdeklődők az Inter-Art Galériába vonulhattak, ahol két egyéni és egy csoportos kiállítás fogadta az érdeklődőket. A legnagyobb számú alkotás a kolozsvári egyetemistáké volt: Alma mater címmel a Művészeti és Design Egyetem másodéves hallgatói valamint a Sapientia Egyetem film-fotó-és televízió szakos hallgatói mutatták be alkotásaikat, amelyek a tanáraik által meghatározott témákat járták körbe. Lapunknak a Sapientia Egyetem két növendéke, Kacsur Krisztina másodéves és Márton Attila harmadéves hallgatók nyilatkoztak: lenyűgözte őket az Inter-Art Galéria hangulata, a tágas pincehelyiség, ahol nagyszerűen érvényesülnek a munkáik, melyeket itt láttak viszont kinyomtatva, hiszen digitálisan küldték át a szervezőknek. A városban is sokat fotóztak, Enyed több témát kínált számukra, mint a túlzsúfolt Kolozsvár.

Anca Ardelean, a Művészeti és Design Egyetem tanárnője Ambrózia című fotósorozatát első ízben állította ki. A munkák a művésznő húgának portréváltozatai, melyek a realitástól távolodnak el fokozatosan egy maszkok által

átkomponált , az éden felé vágyakozó – ám ugyanakkor visszatetszést sugalló új ego(k) révén összerakott személyiség felé.

Nagy érdeklődés övezte Dorel Găină „totem tabu” elnevezésű egyéni tárlatát. A neves művész, egyetemi tanár az enyedi közönség egyik kedvence, visszatérő vendége az itteni Inter-Art rendezvényeknek; lapunknak is hosszasan, készségesen mesélt, méghozzá magyarul. Egy csoport motíváció vonzza mindig vissza Enyedre: az itteni művészekkel kötött barátság, a kisváros hangulata, a kedves emberek, az intézményekkel való jó együttműködés és nem utolsó sorban az Inter-Art Galériában való kiállítás lehetősége, hiszen Kolozsváron sincs kéznél egy ekkora méretű, ilyen hangulatos kiállítóterem. A galéria egy nagyon elegáns hely, az itt alkalmazott kiállítási módszerek és technikák pedig kiemelik, érvényesítik a munkákat. Továbbá ez az a hely, ahol mindhárom egyetem művészhallgatói és tanárai találkozhatnak- idén a Babeş-Bolyai nem volt jelen-, együtt állíthatják ki munkáikat és sokat jelent az egyetemistáknak, hogy alkalmuk van találkozni „befutott” nemzetközi művészekkel is. Egyéni tárlatáról a művész így nyilatkozott: „Az itt látható munkák egy hosszabb projektsorozat része, melynek célja, hogy az emberi testet mint egy szép mesét mutassa be, amely a saját álom és vágy határán húzódik. Alkotásaimban a női test mint a lelki vágynak a tükre jelenik meg, ennek kifejezőeszköze az a technika, amely ötvözi a klasszikus fotót, a grafikai kollázst és az új, a vizuális modellezést.” A számítógépes műterem térhódítása mellett, melyet ő is alkalmaz, Dorel Găină azt vallja, hogy egy alkotás akkor értékes, ha van benne kontempláció és szépség…és a művésznek is tetszik az.

Szombaton a Dr. Szász Pál Magyar Közösségi Házban került sor a Kína lépésről-lépésre című fotókiállításra, amely a nemrég Távol-Keleten tett látogatás benyomásait osztotta meg a kíváncsi enyedi közönséggel. Mint arról nemrég beszámoltunk, Kínában Inter-Art mintára szerveztek nemzetközi művésztábort, így adódott alkalom eljutni az egzotikus országba, melyről mintegy 3-4000 képet készítettek, ezekből válogattak ízelítőt. Balog Zoltán és Lixandru Róbert fényképeit Ioan Hădărig , a városi kultúrközpont igazgatója méltatta, aki szerint a két művész tökéletesen kiegészíti egymást: előbbi fotói azon pillanatokat örökítik meg, amikor a szemlélő a memória segítségéhez nyúl, hogy a statikus pillanatot az

örökkévalósághoz csatolja , utóbbi pedig a mozgást, a mindennapok nyüzsgését próbálja kővé változtatott zenévé varázsolni. Az eseményen részt vett Yang Xi, a DHS Románia menedzsere, a kínai tábor egyik fő támogatója is.

A magyar házban történő kiállítást követően került sor a kultúrközpontban a nemzetközi kiállításra, melyen közel 50 egyetemi hallgató és 20-nál több hazai művész vett részt, a külföldi résztvevők pedig Paloma Gutierez(Spanyolország), Caroline Pultz(Belgium), Lázár Eszter Emese (Írország), Dimitar Chungovsk és Elena Gjorgjievska(Macedónia), Cristina Bârlădeanu(Moldova Köztársaság) és Patricia Goodrich(AEÁ) voltak. A nagyenyedi születésű Lázár Eszter nem először jelentkezik a fesztiválon; lapunknak adott interjújában elmondta: filológus végzettségű, öt éve foglalkozik művészfotózással, Dublin környéke, a gyönyörű zöld sziget állandó ihletforrás, ezeket a benyomásait szeretné megosztani enyedi ismerőseivel, habár művészetére elsősorban a „street foto” jellemző. Kedvenc témái az emberi arcok kifejezése és a vonalakban és árnyalatokban kifejezett kompozíció. A valóság azon szegmensét igyekszik megragadni, ami az árnyékok, vonalak és árnyalatok összjátékának magas művészi produktumát képes megmutatni…ezek azok a jellemzők, melyeket id.Lőrincz Zoltán és ifj. Lőrincz Zoltán fényképein maradéktalanul fellel.

A hangulatos est során bemutatásra került a Nagyenyed fehér-feketében című művészeti album, amelyet a szerzők (Lixandru Róbert, Balog István, Bako Andrei, Ioan Hădărig) a New Yorkban bemutatott Erdély fehér-feketében című grafika- és fotókiállítás sikerén felbuzdulva állítottak össze. Az esemény zárópontját a kolozsvári Művészeti és Design Egyetem hallgatóinak Alter Marathon című ötletdús videójátéka képezte.

BASA EMESE

kep_cik_1