Talán nem volt véletlen, hogy az avatás utáni egyik összejövetel, 2002 novemberében az új Magyar Közösségi Házban író-olvasó találkozót tartottak mintegy száz főnyi közönséggel. A Mentor kiadó igazgatójával, Káli-Király Istvánnal Egyed Emese, Fodor Sándor, Kovács András és Lászlóffy Aladár érkezett, akik közül néhányan talán akkor jártak utoljára Enyeden, de elsőnek hirdették itt, a gyönyörű nagyteremben az irodalmi magyar szó szépségét.
Ünnep és kiállításmegnyitó
EzúttalKováts Krisztián megyei RMDSZ-elnök nyitotta meg az ünnepi rendezvényt, megemlítve, hogy a ház már 1990 után is létezett, de nagy terem még nem volt. A gyarapodás azóta folyamatos, most már a tetőzet beépítési munkálatai is a végéhez közelednek, hamarosan szállóvendégeket is lehet fogadni. Az elnök örömét fejezte ki a megjelent érdeklődők nagy száma miatt, és külön üdvözölte Holányi Juliánna művészt, aki ez alkalommal is megjelent képeivel. Pópa Tibor enyedi református lelkész a tízéves jubileumot is érintve, találó szavakkal értékelte Holányi Juliánna művészetét. Az ünnepelt házat a szórványvidék kultúrbástyájának nevezte, kifejtve: volt szándék és akarat arra, hogy elkészüljön az építkezés. A művésznő Enyedi barangolások című kiállítása is igazolja természetszeretetét és a Bethlen-szellemiséget, amit véndiákként magában hordoz. Eddig több mint 50 tárlat van mögötte, amelyből ötöt Nagyenyeden tartott. Kedvenc technikája az akvarell és a pasztell. Első kiállítása 1998-ban volt, amikor az Inter-Art tábor is útjára indult.
Bogdán István Áprily Lajos Kisváros című, alkalomhoz illő versét mondta el.
Áprily-estek és történelem
Az Áprily-estek rendezvénye csaknem egyidős magával az új házzal. Valaki úgy jellemezte, hogy a „legtestesebb” rendezvénye a háznak. Ötletgazdája és főszervezője Józsa Miklós nyugalmazott magyartanár, aki a házavatás után az egyik esti beszélgetésen találta ki a megnevezést. Tegyük hozzá: főszereplői azok a hűséges látogatók is, akik rendszeresen megjelennek az összejöveteleken. A tíz év alatt eddig mintegy 1500 hallgatója volt az esteknek. Józsa Miklós tulajdonképpen előzetest tartott, hiszen a tízéves évfordulót 2013 februárjában tartják majd, annak emlékére, hogy az első összejövetel 2003. február 7-én volt. Ekkor Király László nyugalmazott magyartanár Bánffy Miklósról értekezett. Azóta szakadatlanul tartanak a jelentkezések, és az indulástól szinte maguktól adódnak az újabb és újabb bemutatkozások. Több könyvbemutató is volt, neves erdélyi írók, kollégiumi tanárok, művészek mutatkoztak be.
Rácz Levente a házavatáson, 2002-ben az RMDSZ elnöke volt. Beszédében felelevenítette az elmúlt tíz év legfontosabb munkálatait, mozzanatait, a ház rendeltetésének sokféleségét, megemlékezve a mindenkori támogatókról.
Kováts Krisztián sikertörténetnek nevezte a ház históriáját, amely a maga nemében egyedi abban, hogy RMDSZ-tulajdonú. Köszönetet mondott azoknak, akik töretlenül dolgoztak és Pro Casa Hungarica-kitüntetést adott át
Szabadság, 2012. szeptember 25.