Kreatív foglalkozások a Bethlen Gábor Kollégium felújított iskolai könyvtárában
A restauráció miatt az iskolai könyvtárnak kétszer is költöznie kellett s e nehéz munkában Ercsey Etelka könyvtárosnak nagy segítséget nyújtottak a diákok. Mindemellett nem maradtak el a gyerekekkel való foglalkozások sem. A második félévben, különösen húsvét és a tavaszvárás időszakában, számos kreatív tevékenységgel csalogatta a diákokat a könyvtár falai közé, amely végre visszaköltözhetett a régi helyére.
A „Szitakötők ligete” elnevezés arra a pályázatra utal, melyet nemrég nyert a budapesti Liget Műhely Alapítványtól, ezáltal sok értékes könyv illetve a Liget és a Szitakötő című folyóiratok példányai juthattak a könyvtár polcaira. Ezek felhasználásával állította össze azt a tevékenységsorozatot, amelybe több szaktanárt is beavatott. Heti rendszerességgel foglalkoznak az olvasási és tanulási nehézségek leküzdésével valamint a szórványból érkező diákokkal, Fodor Brigitta és Gáspár Katalin magyar szakos tanárok irányításával. Olvasási készségeiket láncolvasás, kifejező olvasás, szerepekre osztás formájában fejlesztik és a szövegértelmezés sem marad el ilyenkor. A magyar irodalom iránti érdeklődést a Verses öröknaptár segítségével próbálják fokozni, ugyanis egy-két magyartanár gyakran felolvassa a napi verset órakezdés előtt.
A Szitakötők inspirációt nyújtottak több osztályfőnöki órához, például a VI.A –ban Fodor Brigitta osztályfőnök a „Te mit tennél?” című történetet olvasta fel, a diákok ebből kölcsönöztek szereplőket egy olyan jelenet előadásához, amely a büntetés-jutalmazás kérdését boncolgatta, majd írásban is megfogalmazták a következtetéseket.
Dvorácsek Ágoston fizikatanár a fényről tartott ismeretterjesztést a VII. A-ban. Az óra attól volt különleges, hogy a Szitakötőből olvastak fel írásokat(például Tűzvirágok, Földi csillagok, Kőkorszaki gyufa, Fény a mellékzsebben), melyekből a gyerekek tudomást szerezhettek a petárdákról, tűzijátékokról, világítótornyokról, arról, hogyan keletkezik az árnyék és hogyan lehet árnyjátékot készíteni. Mindenik tanuló írásban is megfogalmazta, mi ragadta meg leginkább a figyelmét.
„Életünk a víz” címmel márciusban többféle rendezvényt valósítottak meg az iskolában, azzal a céllal, hogy a víz fontosságára irányítsák a figyelmet, különösen a Víz Világnapja alkalmából. Ezek közül kiemelkedik a Dunához, Tiszához, Rajnához, az Ír-és Balti-tengerhez, a Hévízi- és Fertő-tóhoz valamint a Loire völgyébe végzett és az irodalmi alkotások által vezérelt képzeletbeli utazások.
Az elemiben a negyedikesek Simon Edit tanítónő irányításával a Szitakötőben található kérdésre: „Milyennek képzeled a tavaszt?” rajzokkal válaszoltak. Tomai Gyöngyi tanítónő harmadikosai a gyermeklapban található mesefigurákat próbálták életre kelteni.
Ugyancsak a Szitakötőből lesett el érdekes ötletet Deák Rodica rajztanár. A 9. pedagógia szakos osztállyal természetes anyagok (nyers cékla, hagymahéj, fű, szén) felhasználásával színezték ki a húsvétváró alkotásaikat. Csodálatos színek jelentek meg a rajzlapon, gyermeknek-tanárnak újdonság volt ez a technika. Az elemi osztályosok és a képzősök szép munkáit a könyvtárteremben állították ki, ahol jelenleg is megtekinthetők.
BASA EMESE