Sikeres diákok a tudomány szolgálatában




A nagyenyedi Bethlen-kollégium az elsők között volt Erdélyben a neves magyar iskolák sorában, amelyek a 90-es évek nehézségei ellenére, de optimizmusa és tenni akarása szellemében felismerték ennek a munkának a rendkívüli jelentőségét. 1996-ban a kollégium két tanulójával, Lőrincz Magorral (XI. osztály, különdíj) és Rosenberg Andreával, (X. osztály, III. díj) Kunszentmiklóson bekapcsolódtunk az R.T.D.K. (Református Tanulók Diák Konferenciája) vetélkedő jellegű rendezvényébe. Azokban az időkben már részt vettek a kolozsvári, nagyváradi, szatmári és sepsiszentgyörgyi református iskolák tanulói is. Akkor még senki sem gondolta komolyan (még az akkori igazgatók sem), hogy egyre bővülő, mozgalommá terebélyesedő sikertevékenység kezdetén vagyunk. 1999-ben kapcsolódott be a munkába Dvorácsek Ágoston nagyenyedi fizika tanár, aki megalakította a Fenichel Sámuel nevét viselő önképzőkört. A tanulók díjazott munkái ekkor jelentek meg először a Művelődésben és a Természet Világában. Tehát éppen 10 éve kezdődött a kollégista „kis tudósok” sikertörténete, amely azóta is tart. 2001-ben az RTDK rendezvényein 11 résztvevő város iskolái közül, beleértve az anyaországiakat is, az ún. olimpiai pontok alapján a Bethlen-kollégium az első helyen végzett, és egyik legnagyobb sikerét aratta a nemzetközi megmérettetésen. (három I., egy II. és egy III. helyezett dolgozattal, valamint több különdíjjal.)

Visszatérve a mához, a sok anyaországi nyertes között 2008-ban továbbra is ott vannak az erdélyi iskolák díjazottai is. A tizenegy kategóriában ötven kitüntetett tanulót számoltunk össze, amelyből nyolcan erdélyiek. Az önálló kutatások, elmélet-összegezések kategóriában II. díj Maxim Orsolya: Egészséges-e az egészséges diák? Bethlen-kollégium, Nagyenyed (felkészítő tanára dr. László Enikő), III. díj: Kolcsár Levente Péter: Fás vegetáció a Gyergyói-medencében egykor és ma, Salamon Ernő Gimnázium, Gyergyószentmiklós (felkészítő tanár Leopold Anna és Horváth András). Különdíj: Maxim Orsolya – Vakon Mária: A fehér gólya és védelme, Bethlen-kollégium, Nagyenyed (felkészítő tanár dr. László Enikő). Természettudományos múltunk felkutatása kategóriában III. díj Bíró Dalma – Kónya Mónika: Régi fizikai eszközök a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban (f.t. Dvorácsek Ágoston), I. díj Simonyi Károly: Pápai Páriz Ferenc, a „híres Poéta, jó Philosophus, Historikus Theológus, az orvoslás mesterségében merő Eskulapius.” Bethlen-kollégium, (f.t. Dvorácsek Ágoston), II. díj. Darvay Tamás: Szathmáry Pap Károly festőművész, az első haditudósító-fotóriporter. Báthory István Líceum, Kolozsvár. Mentora: Darvay Béla. III díj: Comanici Melinda – Horváth Enikő: A sokoldalú Bolyai Farkas, Bethlen-kollégium, (f.t. Dvorácsek Ágoston). Varjú Dezső biofizika különdíj kategóriában II. díjat nyert: Deritei Dávid – Fodor Norbert: A zajszennyezés hatása a fiatalokra, avagy hogyan hallgassunk zenét? Apáczai Csere János Elméleti Líceum Kolozsvár (f.t. Vörös Alpár).

Sikerrel szerepeltek az erdélyi iskolák közül a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium (öt díj), a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium, valamint a két kolozsvári elméleti líceum, a Báthory István és az Apáczai Csere János iskola tanulói. A nagyenyediek közül kiemelkedő Maxim Orsolya XII. osztályos tanuló tevékenysége, aki nemcsak tehetséggel, hanem a tudomány iránti teljes odaadással és céltudatossággal készítette el változatos témájú dolgozatait. Utoljára 2008. október 18-án Szovátán a Teleki Oktatási Központban, az Apáczai-díjak átadásával egyidőben Mákvirág díjat kapott munkája elismeréseképpen. Természetesen mindez lehetetlen lett volna mentor-tanára, Dvorácsek Ágoston nélkül, aki immár 10 éve feláldozva szabadideje jórészét, lankadatlanul készíti a diákokat, utazik néha messzi városokba a legjobbakkal, a megszerezhető tudás, tapasztalat és a siker reményében.

Jutalomként a díjátadó ünnepségre a Természet Világa szerkesztősége szeretettel meghív minden díjazottat, tanáraikat, és hozzátartozóikat 2009. március 7-én, 14 órakor a Magyar Tudományos Akadémia II. emeleti Nagytermébe.

Befejezésül ismét a Természet Világa főszerkesztőjének gondolataiból idézek: „ A mai fiatalokért sokan aggódnak, mondván könnyelműek, nincs kitartásuk, nincsenek céljaik, nem jól választják meg példaképeiket…A pályázaton részvevők ennek az ellenkezőjéről győztek meg…őket, az értékőrző és értékteremtő fiatalságot kell megbecsülnünk, hogy bizakodhassunk a jövőnkben. Talán azért is segítik annyian a Természet Világának diákpályázatát.”

Szabadság,