A Magyar Népmese Napja, az Állatok Világnapja, a németországi meghívásra szervezett „ Color My Dreams” olyan kiemelt projektjei a kollégium iskolai könyvtárának, melyek mágnesként vonzzák a diákságot az olvasás és megismerés birodalmába. Az iskolai könyvtárak világhónapjának tiszteletére rendezett tevékenységsorozat újabb epizódjára november 4-én került sor: ezúttal a Magyar Tudomány Napját ünnepelték.
Mint ismeretes, az MTA már 1947 óta megemlékezik e napról, hivatalosan azonban csak 2003-tól ünneplik minden év november 3-án, azon a napon, amikor Széchenyi István a pozsonyi országgyűlésen egy évi jövedelmét ajánlotta fel a Magyar Tudós Társaság megalapítására s ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia létrehozását.
A nemes adomány nem volt hiábavaló, hiszen 1825 óta Magyarország számtalan tudóst, feltalálót adott a világnak, mint az kiderült Dvorácsek Ágoston fizikatanár vetítéséből. A diákok számára nem teljesen ismeretlen adatok hangzottak el, hiszen évente számos hazai és nemzetközi konferencián vagy versenyen vesznek részt eredményesen, ezért Bolyai Farkas, Szent-Györgyi Albert, Teller Ede, Szilárd Leó kimagasló teljesítményeiről alapos ismeretekre tettek szert. A gyufa és a Rubik-kocka is ismerősen hatott. Mindemellett sokan meglepetéssel nyugtázták, hogy például a sakkozógép, a Zeppelin-léghajó, a Diesel-mozdony, a hangosfilm, a lemezjátszó, a színes tv őse, a sokszorosító papír, a golyóstoll, a Basic- és a Word programok is mind magyar feltalálók nevéhez fűződik. ”Ezeket mind nekünk köszönheti a világ – hangsúlyozta Dvorácsek Ágoston -, e kis nemzet 15 Nobel-díjat és a jelentős találmányok mintegy 2/3-át adta az emberiségnek.”
Mivel a kiemelkedő tudósok listája igencsak hosszúnak bizonyult, a Rendhagyó tudományórán a XI B osztályosok csak a szeptember – december időszakban született vagy elhunyt személyiségek munkásságát mutatták be. Ferencz Rebeka Szent-Györgyi Albertről tájékoztatott, akinek élete csupa „érdekesség, izgalom és tragédia” volt. A C vitamin felfedezéséről híres Nobel-díjas orvosról kevesen tudják, hogy az izomműködés és a rákbetegség világhírű kutatójaként is számon tartanak. A neki odaítélt Nobel-díj azért is különleges, mert rajta kívül Magyarországon élő magyar tudós, a szülőföldjén végzett kutatásokért sem előtte, sem utána nem kapta meg ezt a legmagasabb elismerést. Nagy Réka Louis Pasteur francia vegyész és mikrobiológus munkásságáról írt, az eseményen részt vevő László Enikő kémia szakos tanárnő pedig elmagyarázta, hogyan végzik a „pasztörözést”, a hő hatására lejátszódó csírátlanítást. A tanárnő hozzáfűzései, a tanulók által készített dolgozatokhoz kapcsolódó érdekes kiegészítései izgalmassá, információdússá, közérthetőbbé tették az elhangzottakat. Varga Delénke és Berszán Szidónia Alfred Nobelről illetve a róla elnevezett díjról értekeztek. Bodor Krisztina szép bemutatót tartott Semmelweis Ignácról, aki felfedezte a „gyermekágyi láz” okát, ami tulajdonképpen vérmérgezés volt és abban az időben egész Európában a szülészetek rémeként emlegettek. Szintén az ő nevéhez fűződik a klóros fertőtlenítés bevezetése az orvosi gyakorlatban. Létai Melinda Gustave Eiffel, a „vas varázslójaként” is emlegetett francia mérnök három híres munkáját emelte ki, a róla elnevezett párizsi tornyot, a New York-i Szabadságszobrot és a budapesti Keleti pályaudvart. Fülöp Andrea az újságírással és festészettel is foglalkozó Bíró László Józsefről tájékoztatott, akit a jól használható és a nagyüzemi gyártásra alkalmas golyóstoll megalkotójaként tartanak számon.
A rendezvényen megvalósultak az Ercsey Etelka könyvtáros által kitűzött célok: a tudományok népszerűsítése és a magyar tudomány jeles képviselői és vívmányai iránti érdeklődés felkeltése. A diákok mindvégig fokozott figyelemmel követték a bemutatókat, a magyar találmányok hosszú sora pedig látható büszkeséggel töltötte el őket. „Nagyon hasznos információkat hallottam – fogalmazott Kovács Gabriella – olyanokat, amelyeket majd én is megtanítanék majd a gyerekeknek, hiszen e találmányokra mindig büszkék lehetünk. Szeretném, ha minél több hasonló bemutatót szerveznének iskolánkban.”
Basa Emese