„Ősszel érik, babám, a fekete szőlő”

Népi hagyományok és helytörténeti ismeretek ötvözése az I. Gyulafehérvári gyermek néptánc- találkozón

 

Remek hangulatú találkozót szervezett ezzel a címmel 2015 október 17-én a Gróf Majláth Gusztáv Károly Alapítvány. Fehér megye nyolc néptánccsoportja tett eleget Szilágyi-Győri Lóránd ötletgazda felhívásának. A 150 fős gyermeksereget dr. Gál László igazgató köszöntötte a katolikus iskolában.

A program rendkívül vonzónak bizonyult azáltal, hogy a néptánctalálkozót városnézéssel kapcsolták össze. A restaurált vár impozáns falai, patinás épületei egyből felkeltették a gyerekek érdeklődését, így Gudor Botond esperesnek, a történelmi séta vezetőjének ideális hallgatósága támadt. A kellemes őszi napsütésben megtekinthették a három rend várfalat (római, fejedelemség-korabeli és osztrák), a fejedelmi pénzverde egykori lelőhelyét (ahol a híres Bethlen-tallérokat nyomták), a nevezetesebb épületeket (Jerikó, Babilon), a fejedelmi- és püspöki palotákat. Legnagyobb érdeklődéssel a Bethlen Gábor fejedelem által alapított kollégium egykori (időközben átalakított) épületének történetét hallgatták, hiszen sok enyedi diák is részt vett a találkozón. Érdekesnek bizonyult az ún. Vauban-rendszerben felépített várfal is – mely bevehetetlenné tette Gyulafehérvárt – és ennek főbejárata, a város szimbólumává lett Károly-kapu.

A történelmi anekdotákkal teletűzdelt, interaktív jellegű tájékoztató lenyűgözte a hallgatóságot. A fő attrakció, a Szent Mihályról elnevezett római katolikus székesegyház ismertetését Gudor esperes úr egy időre átengedte Károly Krisztián X. osztályos szeminaristának, akinek adatokban bővelkedő előadása odacsalogatta a turistákat is. A gyerekek vallomása szerint „a templom magasztos hangulata” ejtette ámulatba őket valamint annak felismerése, hogy Erdély számos történelmi személyisége nyugszik itt (Hunyadi János, Bethlen Gábor, Bocskai István, I. Rákóczi György, János Zsigmond, Izabella királynő, Fráter György, Márton Áron püspök).

Az élménydús városnézést követően pizzával kedveskedtek a szervezők, majd a városi kultúrotthonban kezdetét vette a néptáncfesztivál. A bethlenszentmiklósi, fehérvári, miriszlói, nagyenyedi, péterfalvi, torockói, torockószentgyörgyi és vajasdi csoportokat dr. Gál László iskolaigazgató  és Tóth Csaba gyulafehérvári RMDSZ elnök köszöntötte. „Lejárt a szüret, kezdődhet a mulatság!” – jelentették be a műsorvezetők, Szilágyi-Győri Lóránd és Ildikó, akik találó bemondásaikkal minden csapatot lelkesíteni tudtak, a táncoktatókat pedig oklevéllel tüntették ki. A zsúfolásig megtelt kultúrotthonban élő zene is felhangzott a vajasdi és az enyedi muzsikusoknak köszönhetően. Utóbbiak – a Ficfa Zenekar tagjai – a Duna TV Fölszállott a páva című műsorában is jól szerepeltek, hiszen az erdélyi válogató legjobb zenekaraként jutottak tovább az elődöntőbe.

A találkozó értékét nagyban emelte a helyi táncok előnyben részesítése. Bemutatásra kerültek Vajasd – a környék egyedüli szász eredetű- táncai, láthattunk magyarpéterfalvi összeállítást, a bethlenszentmiklósiak hagyományos Küküllő- menti táncait, a Székelykő falvainak ifjai pedig torockói táncrendet mutattak be.

A helyi értékek ápolása és újrafelfedezése , a szórványból származók közös ünnepe, az egymásra való odafigyelés és folyamatos kapcsolattartás, a fehérvári szülők példaadó hozzáállása és főként a kezdőknek nyújtott bemutatkozási lehetőség mind olyan hozadékai a rendezvénynek, melyek indokolttá teszik a folytatást.

A rendezvény főtámogatója a Bethlen Gábor Alapítvány volt.

Basa Emese

Fotók: Szilágyi-Győri Loránd Arnold