A Fehér megyei RMDSZ nőszervezet tisztújító gyűlése
2015 november 19-én – amikor világszerte a férfiak napját ünneplik – a Fehér megyei nőszövetség elnökválasztást és a közelgő ünnepekhez kapcsolódó cselekvésterv megbeszélését ütemezte be.
Kezdetben Lőrincz Helga megyei RMDSZ elnök rövid beszámolót tartott a nőszervezet éves tevékenységéről, majd első napirendi pontként az elnökválasztást kezdeményezte. A nőszervezet élére két személyt javasoltak, Szakács Ildikó tanítónőt a Bethlen Gábor Kollégiumból és Szabó Csilla Erzsébet óvónőt Miriszlóról. Ez utóbbi kezdetben elfogadta, majd rövid tanakodás után – széles körű közösségi tevékenységeire hivatkozva- visszautasította a nevezést, ezért a tisztség betöltésével Szakács Ildikót bízták meg. Következő lépésben ügyvezető elnöknek Kerekes Tündét Nagyenyedről és Fogarasi Antóniát Torockószentgyörgyről javasolták, a titkos szavazás ez utóbbi javára dőlt el 10-13 arányban. Sor került a területi elnökök megnevezésére is, változások az alábbi településeken történtek: Bethlenszentmiklós ( Vass Erzsébet), Magyarpéterfalva ( Balázs Margit), Felvinc (Nagy Emese), Magyarlapád (Szilágyi-Székely Melinda), Miriszló (Szabó Csilla Erzsébet), Küküllővár (Barabási Anna).
A gyűlés második napirendi pontja az ünnepek előkészítése volt. Lőrincz Helga kihangsúlyozta, hogy mivel minden magyar településen az iskolák és az egyházak a jól bevált helyi forgatókönyvek szerint cselekszenek, a nőszervezet területi képviselőire elsősorban az a feladat hárul, hogy bekapcsolódjanak a tevékenységekbe és ahol szükséges, segítséget nyújtsanak. A megyei nőszervezet legfontosabb megmozdulása legközelebb december 7-én lesz, amikor a „nagy mikulásünnepet” Búzásbocsárdon fogják megrendezni. E találkozó minden évben más-más helyszínen zajlik, elsősorban olyan településeken, ahol a legkirívóbb szociális és közösségi problémák adódnak abban az évben. Így esett választás a tavalyelőtt Nagymedvésre, tavaly Magyarpéterfalvára, idén pedig Bethlenszentmiklósra, ahol a Bethlen Kollégium tanítóképzősei bekapcsolódásával ünnepi műsorra és ajándékosztásra kerül sor.
A megbeszélés utolsó szakaszában Lőrincz Helga felkérésére, a területi képviselők bemutatták a helyi adventi időszak jellegzetes tevékenységeit, ily módon világos kép tárult fel az ünnepségek típusáról és a felmerült gondokról egyaránt. Mivel a legtöbb településen az iskolában és a templomban is szerepelnek a gyerekek, csupán a szokásostól eltérő, különleges mozzanatok jegyzéke készült el. A miriszlói néptánccsoport a bágyoni öregotthon lakóit látogatja és ajándékozza meg pár éve karácsony táján, Csombordon a kultúrotthonban nagyobb méretű ünnepi rendezvény lesz, Torockón és Torockószentgyörgyön a pedagógusok színdarabbal is készülnek, mellyel a helyi közönség mellett egy magyarországi küldöttségnek is kedveskednek. Magyarlapádon az anyukákat is bevonják a hagyományos iskolai kézműves műhelyekbe, a termékekkel karácsonyi vásárt szerveznek, a jövedelmet pedig szociális célokra fordítják. Magyarpéterfalván 5 éve szerveznek adventi estet, ekkor készül az itteni remek mézespogácsa is. Küküllőváron és Felvincen figyelemreméltó kezdeményezések születtek az idős emberek megsegítésére, a falubeliek közösen főznek nekik és ünnepi műsorral is megajándékozzák őket. Mozgalmas mikulásvárás lesz Bethlenszentmiklóson is, ahova a magyarországi Máltai Szeretetszolgálat területi vezetősége hoz ajándékokat és közös adományozásra is sor kerül az épülő Magyar Ház szükségleteinek fedezésére. A nagyenyedi adventi készülődésekről Szőcs Ildikó igazgató számolt be részletesen. A Bethlen Kollégiumban évek óta adománygyűjtést szerveznek a diákok, az összegből Bibliákat vásárolnak és az idős, egyedül élők számára élelmiszercsomagokkal kedveskednek, otthonaikban keresik fel őket. A mikulásjárás Enyeden december 4- én lesz, emellett a gyerekek bekapcsolódnak az önkormányzat által szervezett, lassan hagyománnyá váló utcai téli ünnepségekbe is.
Lőrincz Helga segítségét ajánlotta föl és megköszönte a hölgyek eddigi önzetlen, fáradhatatlan tevékenységét.