Köln környéki fiatalok ismerkedtek nyelvünkkel, hagyományainkkal
Augusztus 6-20 között a barátság és a kölcsönös nyelvtanulás jegyében szervezett a Magyarlapádi Református Egyházközség úgynevezett német tábort, melynek fő célja németországi és magyarlapádi fiatalok közötti barátság kialakítása, a települések szokásainak megismerése és természetesen a német illetve a magyar nyelv elsajátítása volt.
Mivel a tábor fő szálláshelye Magyarlapád volt, a szervezők fontosnak tartották azt is, hogy az ideérkező német fiatalokkal körbejárják a környező településeket és meglátogassák az ottani templomokat, iskolákat, várakat, kastélyokat, múzeumokat, természetvédelmi területeket. A széltében-hosszában bebarangolt környék egy másik kiemelkedő helyszíne Torockószentgyörgy volt, ahol többet időztek és a középkori Thoroczkay várat történelmi, építészeti szempontból, de földrajzilag is körbejárták. A csodálatos Torockó megannyi érdekessége és a fölötte ékesedő Székelykő is kihagyhatatlan célpont volt, de a programba beiktatták Nagyenyed, Gyulafehérvár és a környező magyar falvak látnivalóit is. A német fiatalok számára különleges élményt nyújtott a vidék szász vonatkozású történelmi múltja, épített és népi öröksége.
Borbándi András lelkész táborszervező tevékenységét helybéli egyházi tisztségviselők, lelkes pedagógusok, cserkészek és önkéntesek segítették. A tevékenységeket három csoportra osztották: nyelvi-, kulturális- és kapcsolatteremtő tevékenységek. A német és a magyar nyelv tanulását interaktív nyelvleckék révén, nyelvi játékok és szabad beszélgetések által igyekeztek megvalósítani. A kulturális tevékenységek keretén belül múzeumokat (Torockói falumúzeum), kastélyokat (Bánffy kastély), műemlékeket (Gyulafehérvári vár, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium) látogattak, kézműves foglalkozásokat és táncházakat tartottak, utóbbiban a híres lapádi táncok elsajátítása jelentette a rendkívüli élményt . Kapcsolatteremtő foglalkozások címszó alatt a közös sátorozásokkal, sporttevékenységekkel és népi játékokkal (méta, gulya, picke, kamfer) igyekeztek közelebb hozni egymáshoz a két nép fiait. Hazatérve a német fiatalok elmesélik szüleiknek élményeiket, ezért a szervezők abban reménykednek, hogy a tábor valódi hidat vert a két egyházközség közötti kapcsolat kiépítésére.
BASA EMESE