Hosszú út vezetett a brüsszeli Concert Noble díszterméig Gyomaendrődről. A történethez legyen elég annyi, hogy hóesés, a 4-es főúton baleset, egy órát késő repülőgép, megbetegedő újságíró, dugó a belgiumi autópályán nehezítette a megérkezést, de hát szívós ember a magyar. Ráadásul, ha egy olyan díjról van szó, amit csak négy város és négy projekt kaphatott idén Európában, akkor akadályok sincsenek.
Néhány mondatot, azért más előzményekről is kell írni, nevezetesen, hogy miért Gyomaendrőd kaphatott az olasz Monza, a horvát Rijeka és a máltai Hamrun mellett Aranycsillag-díjat. A város idén is megrendezte a Nemzetközi Sajt és Túrófesztivált, a rendezvényhez kapcsolódóan egy konferenciát is szerveztek a településen „Nők a politikai életben – határon innen és túl” címmel. Az esemény megrendezésére 1,3 millió forint támogatást kaptak az uniótól, a finanszírozás révén Gyomaendrőd testvérvárosai (Nagyenyed-Románia, Schöneck-Németország, Pilzno-Lengyelország, Vrútky-Szlovákia) is képviselhették magukat az eseményen, bemutathatták városukat, kultúrájukat, illetve nem utolsósorban elmondhatták, hogy az országukban, milyen szerepet töltenek be a nők a politikában, a közéletben. Szóval, ez a kimondottan sikeres program szolgáltatta az apropót, hogy az Európai Unióban felfigyeltek a Békés megyei város teljesítményére. Az estébe nyúló ünnepségen Gyomaendrőd polgármestere vehette át az Aranycsillag-díjat. Várfi András rövid, de csattanós beszédében a „gyengébbik nem” – legyen az anya, feleség – szerepére hívta fel a figyelmet. Kérdésünkre elmondta: „igaz, hogy a város polgármestereként vettem át ezt a díjat, de a testvérvárosi kapcsolatok ápolásánál nem az a fontos, hogy ki vezeti a várost. Az igazi kapcsolatokat a polgárok alakítják ki egymás között, legyen szó sportról, kultúráról és hangsúlyozom, csak ezek után, akár gazdasági kérdések is szóba jöhetnek”. Az eseményen Schöneck városát Barbara Neuer-Markmann képviselte, illetve Gyomaendrőddel már több mint másfél évtizedes kapcsolatot ápoló Nagyenyed polgármestere, Mihai Horatio Josan és a település alpolgármestere Krecsák Albert is részt vett az átadón. A romániai vezetők nem érkeztek üres kézzel, díszes metszettel emlékeztek meg a jeles napról. A díjátadón amellett, hogy az „európai vérkeringésbe” is bekerült Gyomaendrőd neve, kitűnő lehetőség adódott a város népszerűsítésére.
Egyébként, az Aranycsillag-díjat minden évben a szervezett civil társadalom felé forduló, ugyanakkor a szélesebb, helyi közönséget is megszólítani kívánó „Európa a polgárokért” program égisze alatt ítélik oda. Természetesen a díjak átadása volt a nap fénypontja, de előtte vitaindító beszédek, különböző fórumok adtak lehetőséget az eszmecserére.