Hangulatos vidéki rendezvény, külföldi meghívottakkal
A Fehér megyei Miriszlóról újabban önkéntelenül a néptánc jut eszünkbe és az a személy, akinek sikerült fellendítenie az itteni kulturális életet, ő pedig nem más, mint Szabó Csilla Erzsébet óvónő, aki ezúttal- egy kis kolozsvári segítséggel- május 18-án az első Miriszló Gyöngye Fesztivált szervezte meg.
„Kezdetben csak arra gondoltam, hogy meglepetést szerezzek néptánccsoportomnak, megalakulásunk negyedik évfordulóját ünnepeljük meg egy jó bulival, értem ezalatt a kultúrotthonban való fellépést és az azt követő táncházat. Mivel jó kapcsolatokat ápolunk Pillich Balázzsal, a kolozsvári Szarkaláb Néptáncegyüttes vezetőjével, szóba került, hogy a Tánc Világnapja alkalmából kézenfekvő egy fehéroroszországi profi néptánccsoport bemutatkozása is. Ha már így összejött minden, kiéleztem a dolgot és elhatároztam, hogy ez lesz az első Miriszló Gyöngye Fesztivál, melyet évente megrendezünk majd.”
Szabó Csilla határozottságát és kitartását ismerve, bizonyosak lehetünk, hogy a terv valóra válik, hiszen egyik legaktívabb egyesületi elnök a környéken, felkarolta a néptáncoktatást nem csak falujában, hanem Marosgombáson és Felenyeden is, ezen kívül sikerült majdnem teljes egészében rekonstruálnia a helyi népviseletet, nagy álma pedig a Miriszlói Magyar Ház létrehozása. Nem utolsó sorban az ő ötlete és irányítása alatt szervezik meg évente a környék egyik legszebb rendezvényét, a Miriszlói Magyar Kulturális Napokat, ahova szintén sok külföldi néptánccsoport szokott eljönni. A mostani rendezvényen a fehérorosz Yaritsa Néptáncegyüttes és az ezt kísérő Maslenitsa Zenekar lépett fel Krupitsa-ból. Az egyórás színvonalas műsor és a reneszánsz elemekben gazdag népviselet elbűvölte a zsúfolásig megtelt kultúrotthont. Környékünkről azok a néptánccsoportok álltak színpadra, melyeknek a Miriszló Gyöngye „megfogta a kezét”, azaz heti kiszállásokkal segítik a szomszéd, kezdő csoportok oktatását: a felenyedi Malomkerék Néptánccsoport, a Felvinci Egyesület Néptánccsoport, a Marosgombási Néptánccsoport. Nagy érdeklődés övezte a Miriszló Gyöngye kezdő csoportját is, hiszen őket kevésbé ismeri a közönség, ám a látottak alapján bizonyosak lehetünk, hogy nagyobb társaik nyomdokába lépnek, akik Varga Orsolya és Pillich Balázs oktatásának köszönhetően a környék egyik legelismertebb néptánccsoportjává váltak. Megérdemelték tehát a Szabó Csilla által készített, fél asztalnyi nagyságú ünnepi tortát, melyből a közel 300 érdeklődőnek is mind jutott, a töltött káposztához és egyéb finomságokhoz hasonlóan.
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Winkler Gyula EP-képviselő, Lőrincz Helga, az RMDSZ Fehér Megyei Szervezetének elnöke, egyben nagyenyedi polgármesterjelölt, a helyi és a nagyenyedi tanácsosjelöltek valamint Sorin Bumb a Fehér megyei Tanács részéről illetve Alexandru Liviu Gigel miriszlói polgármester és Csép Tamás alpolgármester. Pár mondatos felszólalásaikban az óvónő, a tánccsoport, az alapítvány érdemeit méltatták. Lőrincz Helga szerint így, a másságot tisztelve és mi , magyarok, egymás kezét megfogva és egymásra vigyázva lehet pozitívan közösséget építeni és értéket menteni egy szórványtelepülésen , Winkler Gyula szerint is épp ez az, ami „nem csupán Nagyenyedről és Gyulafehérvárról, hanem Brüsszelből is látszik…”
BASA EMESE
A rendezvényen készült fotók megtekinthetők itt.