– Több mint hatvan esztendõvel ezelõtt 1945-ben hagytam el szülõvárosomat, amikor családom, a Miess család Kolozsvárra költözött. Tizenöt éves voltam akkor. Az utolsó év kivételével, amikor a háború következményei felkavarták életünket, az Újvárt átélt évek gyönyörûek voltak, és egész életemre szóló mély nyomokat hagytak a lelkemben. Éppen ezért az elsõ években többször visszatértem. Ilyenkor a volt Solvay-kolóniabeli szomszédunknál, Hanke mérnök családjánál vendégeskedtem. A tisztviselõ kolónia lakói között igazi baráti kapcsolat alakult ki. Mi, a gyerekek, akik között csekély volt a korkülönbség, csapatot alkottunk, változatos játék- és sportprogramokban vettünk részt. A kolóniának volt teniszpályája, volt egy kabinokkal ellátott platform a Maroson, ahonnan elindulhattunk csónakázni, fel és alá a Maroson. Gyakran összegyûltünk flekkent sütni a folyóparton, a Teleki kastély alatt. Ünnepek alkalmával meglátogattuk egymást, nyáron a Ligetben találkoztunk és a Maros-parton vagy a Kaszinóban, fõleg akkor, amikor küldöttek érkeztek a bécsi vagy brüsszeli Solvay központból. A Kaszinóban volt kuglipálya, biliárd, könyvtár, és a nappalijában Czeckné fogadásokat szervezett.
– A románok, magyarok és németek közti kapcsolat harmonikus volt. Tulajdonképpen nem is nagyon lehetett megkülönböztetni, ki milyen anyanyelvû. Mindenki beszélte mind a három nyelvet.
– A Solvay üzemet és kolóniáját gondozott sétány kötötte össze a várossal, amelyet kétoldalt ápolt sövény és egymást követõ padok öveztek. Ezen a sétányon mentünk a központban levõ iskolába azon az utcán, ahol négy templom sorakozott: ortodox, katolikus, református és görög katolikus. Mielõtt a városba értünk volna, elhaladtunk a sósfürdõ épülete elõtt, ahol meleg fürdõvel kezelték a betegeket, és láthattuk a szabadtéri sósvizû strand faépületét, ezt is egy jól karbantartott park vette körül. Bizonyos napokon a park filegóriájában fúvószenekar hangversenyét hallhattuk, és a parkban volt egy kedves cukrászda is, vonzó finomságokkal.
– 1948–52 között a kolozsvári egyetem kémia karára jártam, ahol köteleztek, hogy a nyári gyakorlatot vegyi üzemben végezzük. Én az újvári gyárat választottam, szerettem volna megismerni annak titkait, a kalcinált szóda, marószóda és más termékek gyártási folyamatát, mert gyermekként nem juthattam be a gyár részlegeibe. Számomra ezek a hónapok rendkívül érdekesek és tanulságosak voltak. Már akkor észrevettem mennyire változott a kolónia és a város. Mivel Hanke mérnökék követték Németországba telepedett fiaikat, sok évig nem volt alkalmam Újvárra látogatni. A lelkemben mélyen leülepedett emlékek gyakran felelevenítették bizonyos felejthetetlen emberek alakját, mint Savanéét, az elemi iskola csodálatos tanítónõjét, legközelebbi szomszédainkét, ªtefu és Lazãr mérnökökét, akik rendre a gyár igazgatói lettek, a Skrotzkyét és a Szász család tagjaiét, akiket késõbb a svájci, illetve budapesti Solvay mûvekhez helyezték át, a Fodor családét, akik késõbb Kolozsvárra költöztek.
– Mikor járt itt utoljára?
– 1994 nyarán, mielõtt Kolozsvárról a messzi Kanadába, az ott élõ egyetlen lányunkhoz, Monicához telepedtünk volna, még egyszer ellátogattam Újvárra. Azt hittem, hogy Kanadából soha sem lesz már alkalmam visszatérni. Elkísért a barátnõm, Marga Barbu, az ismert színésznõ, akivel 1944-ben kötöttem barátságot, amikor családja a bukaresti bombázások elõl Újvárra menekült. Barátságunk már több mint hatvan évre nyúlik vissza. Mindkettõnket megrendítettek az Újvárt tapasztalt változások. Csak a négy templom és iskolánk utcája, valamint a temetõ tûnt változatlannak. Ott találtuk rokonaink sírját és pár régi ismerõsünkét is.
– Hogyan sikerült újra idelátogatni?
– Telnek az évek és az utóbbi idõben gyakorta álmodom, hogy Újvárt vagyok. Szerettem volna viszontlátni ezt a helyet, és ez meg is valósult idén nyáron. Minden megváltozott: a gyár nem hasonlít régi önmagára, a tisztviselõ kolónia épületei és kertjei nagyon elhanyagolt állapotban vannak, mintha elhagyták volna õket. A liget és a sétatér sétánya eltûnt, a sósfürdõ megszûnt, a park gondozatlan, a Teleki kastély omladozik, a város közepe besüppedt, az omlásban tavak alakultak. Csupán a négytemplomos utca és a kedveseim nyugalmát õrzõ temetõ olyan, mint régen.
A háború mindent megváltoztatott, nemcsak a város arculatát, hanem a lakosság összetételét, sõt az emberek közötti kapcsolatokat is. Teljesen eltûnt az az összeforrt kis társadalom, amely a régi Újvárt jellemezte. Amikor 1945-ben elhagytuk a várost, a lelkünkben széttöredezett valami. Apám nehezen tudott megválni attól a tevékenységtõl, amely az évek során sok örömöt és elégtételt adott neki, és amely az új politikai konjunktúra miatt alapjában sérült meg. Annak ellenére, hogy már nem volt fiatal, kénytelen volt új életet kezdeni.
– Mi köti önt Marosújvárhoz?
– Újvárhoz kötött az a kolónia-város jelleg, a közös érdekek köré csoportosuló emberek, akik becsületesen és jómódban akartak élni. Ebben segített a Solvay-gyár, amelynek a termelési tevékenységen kívül pozitív szociális programjai is voltak. Ami Solvay után maradt, megõriztük a lelkünkben, mint összekötõ hidat és kölcsönös megbecsülésen alapuló társadalmi szolidaritást, és annak az eszmének a tiszteletét, hogy mindannyian egy nagy ipari egységhez, a Solvay Szódagyárhoz tartoztunk. Hát igen, ez volt az, amit én is éreztem valamivel késõbb, a másik kolóniában, ahol a munkások megbecsülték egymást, ahol volt társadalmi szolidaritás, ahol úgy éltünk, mint egy nagy család, ahol nem románok, magyarok és németek laktak, hanem emberek. Kis kertes házikókban laktunk, áttekinthettünk, átkiálthattunk a szomszédba. A munkáskolóniát lebontották és tömbházakat emeltek. Vastagabbak a falak, esetleg üvölteni lehet a szomszédba, de nem illik!
Mivé lett a csodálatos városka?
Valamikor így írta le Orbán Balázs: „Maros-Ujvar Felvinczel átellenben igen regényesen és festõien fekszik; az arányzatos tájberendezésnek talán sehol oly meglepõ példájával nem találkozunk, mint itten, hol a természet a tájfektezésnek összhangzatosságában valójában remekelt”. Ha ma próbálná valaki leírni elsõ benyomását ugyanarról a helyrõl, akkor a regényes és festõi helyett nem tudom, mivel helyettesítené, de az „arányzatos” illetve „összhangzatosság” helyett esetleg aránytalant illetve disszonánst írhatna! Mert sorra eltûnt a nagy része annak, amit õ láthatott a 19. század végén és az is, amire oly szívesen emlékszik Grete Bologa!
A hanyatlás a szódagyár 1948-ban bekövetkezett államosításával kezdõdött. Amit német pontossággal tervezték meg és építették fel, az új gazdák új elvek alapján próbálták átszervezni. A régi tulajdonosok arra is külön gondot fordítottak, hogy a fontos szakemberek és a tisztviselõk a gyár közvetlen közelében kialakított kolóniákban lakjanak. Ezt az újak elvetették. Ahogy fejlõdött és terjeszkedett a gyár, kezdte elnyelni a várost. Környezetvédelmi szempontból fõleg a gyár ülepítõi okoztak gondot, az 1950-es években a gyártól délre kezdték elhelyezni õket, összterületük ma már 147,3 hektár, ami majdnem 250 futballpályának felel meg. A jelenleg használt ötös és hatos ülepítõ alapterülete 74 hektár, az ötösben tárolt iszap kétharmadával ki lehetne tölteni a Kheopsz piramist! Távolról nézve a környezõ hegyekrõl nagy fehér foltként csúfítják a tájat, a helybeliek Fehér-tengernek nevezik.
A bányavállalat is gondokkal küszködött, át kellett alakítani. A múlt század negyvenes éveiben beomlott a bánya egyik része, és a város közepén levõ sóstavakat elkerítették, a vasútvonalat elterelték. A sósfürdõ azonban zavartalanul mûködött, messzi vidékrõl jöttek kezelésre a betegek. A hatvanas években felújították a strandot, a bánya elhagyott tárnáiban a parajdihoz hasonló szanatóriumot rendeztek be az asztmások részére. Akkor már a régi tárnákat elöntötte a Marosból beszivárgó víz, de a kitermelés azok alatt, körülbelül kétszáz méterrel lejjebb folytatódott. 1978 tavaszán azonban az új tárnákat is elöntötte a víz, ez olyan gyorsan történt, hogy a szanatórium berendezését már nem sikerült kimenteni. Azóta csak párolgás útján állítanak elõ sót a szondák által kiszivattyúzott sósvízbõl, a gyár is ezt a sós oldatot használja. Az új módszer nem kímélte a sétatér évszázados fáit, lassan elpusztultak. A Ligetet már jóval korábban elnyelte a szódagyár.
Az 1989-es fordulat nem kedvezett sem a fürdõnek, sem a strandnak: mmindkettõt a földdel tették egyenlõvé – lebontották.
Ez lenne a sorsa a többi híres erdélyi fürdõhelynek is? Pedig valamikor a következõket írta Hankó Vilmos, hogy itt: „megvannak azok a feltételek, melyeknek Tirol, Svájc, az osztrák és a német fürdõk látogatottságukat köszönik. Csak valamilyen módját kellene ejteni, hogy a június hóban mozdulni kezdõ hatalmas emberáradatnak legalább egy sodra errefelé vegye útját”. Mi pedig Hajdúszoboszlón keressük azt, ami az orrunk elõtt volt, csak nem ügyeltünk rá. Vajon megtaláljuk a módját, hogy itthon nyaraljunk, és olcsón kezeltessük magunkat? Hátha akadnak napjainkban is Magyary Mihályok, Fritz Pálok, Müller Jánosok vagy Teleki Ádámok!