Méltóságteljes ballagási ünnepségek

Nagyszámú szülő és érdeklődő jelenlétében Gál László igazgató köszöntötte a székely és csángó népi ruhába öltözött végzősöket. Ezt követően Korom Imre spirituális fogalmazott meg lelki útravalót diákjainak. – Természetesen feltehetitek a kérdést, miért jöttem ide ebbe az iskolába négy évre, teológiai pályát választani, vagy keresztény katolikus nevelésben részesülni? Mára mindenképpen megszületett a válasz, ami sokszor sorsdöntő. Természetesen többen mindkettőt választották. A kérdés most az, milyen lesz a másik élet, ami ezután következik – mondta a pedagógus-lelkész.
Katona Ferenc osztályfőnök búcsúbeszédet tartott, az együtt eltöltött órák, hetek, hónapok után, amelyek szinte észrevétlenül váltak évekké. – Most azt tűzzétek ki célul – tanácsolta –, hogy egyenes gerincű emberekké váljatok. Ezt díjkiosztás követte azon tanulók számára, akik sikeresen letették a kántorvizsgát. Ők Geréb Vilmos zenetanártól vehették át diplomájukat, majd az is kiderült, kik voltak tanulásban a legjobbak: első lett Kovács Mihai 9,97-es általánossal.
Az udvaron tartott ünnepséget impozáns átvonulás követte a székesegyházba, ahol ünnepi szentmise következett, majd a szülők átölelhették érettségire készülő gyermekeiket. Egy nappal korábban az iskolában búcsúünnepséget tartott az a nyolc nyolcadik osztályos tanuló, akik most először itt végeztek ebben az iskolában. Osztályvezetőjük Szabó Márta magyar szakos tanárnő.

Idén a főiskolások is ballagtak Enyeden


 
A nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium ballagási ünnepe idén is a hagyományok szellemében zajlott. A 78 végzős tanuló, köztük 16 főiskolás június 6-án, szombaton reggel a Vártemplomban istentisztelettel kezdte az ünnepet. Kónya Tibor iskolalelkész hirdette az igét. A kollégiumban megtartották az utolsó osztályfőnöki órát. Búcsúzott a XII. A osztály, Szabó Hajnal osztályfőnök vezetésével, a XII. B, Vas István vezetésével, a XII. C, Bartha Melinda vezetésével, valamint a főiskolai osztály, amelynek felelős tanára dr. László Enikő.
A végzősök a XI. osztály által hintett virágszőnyegen vonultak fel Bethlen Gábor szobra elé, ahol már várták őket a szülők és a meghívott vendégek: Oana Badea államtitkár, Mihai Josan polgármester, Kató Levente, az Erdélyi Református Egyházkerület tanügyi előadó tanácsosa, Bárócz Huba esperes és Krecsák Adalbert alpolgármester.
Az ünnepi műsort Kónya Mária aligazgató konferálta. Elmondta: a tanulók most négy csodálatos évtől búcsúznak. A végzősök nevében Sepsi Noémi XII. A osztályos diák búcsúzott, a főiskolások nevében pedig Illyés Tünde köszönte meg a tantestület törődését, majd Kovács Kinga búcsúztatta diáktársait a XI. osztályosok nevében. Oana Badea államtitkár magyarul kívánt jó napot az ünneplőknek, majd édesanyja tanárkodásáról beszélt a kollégiumban, és támogatásáról biztosította az iskolát gondjai megoldásában.
Szőcs Ildikó igazgató köszöntőjében kifejtette: „Hiszem, hogy megtanítottunk benneteket megvizsgálni, meggondolni, számítgatni, mérlegelni dolgokat, történéseket. Mindezek után cselekednetek kell, attól függetlenül, hogy honnan fúj a szél, és milyen felhők vonulnak.” Ezután következett a hagyományos igazgatói jellemzés minden osztályról, amely ezúttal is igen „testre szabott” és találó volt. A szülőkhöz is fordult, és megköszönte, hogy a „mennyei ajándékokért” a gyermekekért annyi mindent tettek.
A díjazásban elsőnek bizonyult a szilágycsehi Szigeti család, akik öt gyereküket taníttatták a kollégiumban, legutóbb a tanítóképzős Szigeti Rozáliát. Ezután elsőnek a soltvadkerti Kossuth Lajos Általános Iskola nyugalmazott aligazgatójának, Fekete Ilonának a Múlt és Jövő díját Maxim Orsolya XII. B osztályos tanuló vehette át. Ezt követően még mintegy 7-8 díjat vett át kiváló tanulmányi eredményeiért, diáktudományos konferenciákon, tantárgy- és helyesírás versenyeken és olimpiákon való sikeres részvételéért. Sorban következett a Vita Zsigmond-díj, amelyet Szigeti Rozália kapott, a Molnár Árpád-díj, amelyet Farkas Júlia, Szigeti Rozália és Nagy Irene kapott, a Dr. Dominich Sándor-díj, amelyet idén Bíró Dalma és Kónya Mónika kapott. Arra érdemes tanulók kapták az Inter-Art Alapítvány, az Anyanyelvápolók, a Bethlen Gábor Alapítvány, a Simon László, a sport, a Deák Fogarasi Elek, a Bethlen Baráti Társaság, az RMPSZ, és az Ex-Libris könyvesbolt díjait. Különdíjakat kaptak a reneszánsz táncosok és a francia katedra legjobb tanulói is.
Osztályonként a legjobb általánost elért tanulók is jutalomban részesültek. Kiderült, hogy a XII. B osztályos Maxim Orsolya az ötödik osztálytól kezdve minden tanévben 10-es általánossal végzett.
A színpompás ballagás szokás szerint nagy udvari találkozásokkal, gratulációkkal, beszélgetéssel és a családok ünnepével ért véget.

Szabadság,