FOTÓ: A SZERZŐK FELVÉTELEI – Ilona mindenkire odafigyel
Agyag szülte ötlet
Építkezéskor, az ülepítő gödör ásása közben vették észre, hogy rendkívül jó minőségű agyag kerül a felszínre. A természet tehát egy véletlen folytán felkínálta ajándékát. Az agyag egy jó részét összegyűjtötték, és hagyományos módon, hordókban vízbe áztatva őrizték. Rájöttek, hogy ezt az értékes anyagot nem szabad csak úgy eldobni. A tárolt agyag egy idő után jó ötletet szült: mi lenne, ha a Székelykő alatti kis faluban agyagozó iskolát nyitnának? A gondolat lassan valósággá érlelődött. Ehhez persze a zsoboki évek is kellettek, ahol Ilona már jóval azelőtt agyagozásra tanította a gyerekeket, és sok tapasztalatot gyűjtött. Ma is azt vallja, hogy az alkotó tevékenység már kisgyermekkorban is igen jól fejleszthető. Többek között a gondolatok által vezérelt manualitással is.
Mire jó a kreativitás?
könyvekben is lehet mintákat keresni
Szebbnél szebb munkák sorakoznak a polcon
A gyermekek előkészítik az agyagot, majd mindenki megkapja a porcióját. Kezdetben nagy élvezettel gyúrják a két tenyerükben, vannak, akik rövidebb, akadnak, akik hosszabb ideig. Aztán egyszer csak beugrik egy ötlet, és megjelennek a formák: házak, kutyaól, kutya, pásztor, kerítés, maszkok, barlang, edények, korsók, lovak és még sok minden. Munka közben a foglalkozást irányító Ilona megjegyzései tudatosan segítő, tanító jellegűek. „Addig gyúrjátok, amíg lesz belőle valami… A kicsik azt csinálják, amit éppen kitalálnak… Na, ezt egy kicsit jobban össze kell gyúrni… Vigyázz arra, hogy ami nagyon eláll, úgy görbítsd, hogy ne törjön le… Györgyi, ezt neked csináltam, nézd, milyen jó puha anyag…Ha a kezedben gyúrod, szárad és keményedik…”
A legtöbben elmélyülten dolgoznak, láthatóan élvezik a kezük és a gondolataik összjátékát. Néha egymás munkájára is átpillantanak, mint a felnőttek a szomszéd portájára, aztán egy darabig pihennek, gondolkodnak, hogyan is tovább… Fényképezgetés közben felfigyeltem arra, hogy miközben gyúrják, alakítják az agyagot, spontán megjegyzéseket tesznek: „Lehet jól játszani vele… a legjobb, hogy mindenfelé lehet gyúrni… kis házat csinálok belőle…olyan házat csinálok neki, hogy forogjon benne a kutya…a kutyaházra csinálok tetőt is, ez traktor, nem autó, te… itatót és pásztort csinálok az agyagból…én már gyurmáztam is az óvodában, de ez egészen más…”
Jelzések és következtetések
A szülők felé küldött jelzések igen hasznosak lehetnek, hiszen Ilona, akinek vannak pedagógiai előtapasztalatai, munka közben figyeli meg a gyerekeket. Itt nem unatkoznak, és nem rosszalkodnak. Maga a kézügyesség szintje sokat elárulhat róluk, az, hogy milyen kedvvel, milyen hozzáállással dolgoznak, van-e kellő ambíciójuk, érdeklődésük, kitartásuk. Ezek mind olyan vonások, amelyeket egyrészt fejleszteni lehet, másrészt ismeretükben a későbbi iskolai irányt és a pályaválasztást is tudatosabban lehet majd irányítani.
Az agyagozó műhelynek azonban más értékei is vannak. Ilona lopva beviszi a népművészet szeretetét a tudatukba, lehet, hogy később a korongozást is megtanulják, és így egy ősi mesterséget elevenítenek fel. Az érdeklődés január óta nemcsak fennmaradt, hanem fokozódott is. Lassan megfigyelhetők a viselkedési változások. Alakul a közösségi érzésük, megtanulják észrevenni a faluban az igazi értékeket, megtanulnak türelmesnek lenni és odafigyelni önmaguk és mások munkájára. Ez a foglalkozás nem annyira elméleti, inkább életízű, és ezért közelebb áll ehhez a korosztályhoz. Jobban hasznosíthatók a saját, eredeti ötletek, a manualitás pedig igen jó hatással van rájuk. Már jelentették Ilonának, hogy a szülők a falu más pontjain is kutattak és találtak jó minőségű agyagot.
A közeljövő pedig elég bíztató, meggyúrják agyagból a saját falujukat. Nyári tábort is terveznek, vegyesen, más tájakról érkező gyerekekkel. Szentgyörgy napon kiállításra készülnek, ahol bemutatják szüleiknek, rokonaiknak, más érdeklődőknek az alkotásaikat, amit nevük kezdőbetűivel láttak el, büszkén hangoztatva: íme, ez az én munkám!
Szabadság, 2010. március 30.