Ez a fajta másolat tökéletesre sikeredett
A nagyenyedi Inter-Art Alapítvány által szervezett művészeti alkotótelep szolgált mintáulaz első nemzetközi, Silk Road nevű alkotótábornak, melyet 2016 szeptember 6-22 között rendeztek Yinchuanban, Kínában. A 20 ország résztvevői közül 10-en Romániából voltak, 4-en enyedi alkotók.
Ismét bebizonyosodott, hogy joggal mondták régebb : „Enyed a világ közepe” és a „ művészetek városa” címet is kiérdemelten kapta meg a Maros-parti település, hiszen az itteni kulturális események messze túlhaladják a kisváros hatókörét.
Egy híres kínai képzőművész, He Lihong, aki részt vett az Inter-Art nyári nagytáborában, azonnal felismerte, hogy saját hazájában is nagy szükség lenne egy hasonló kaliberű nemzetközi művésztalálkozóra, alkotótáborra. Az egyesület elnökével, Balog Istvánnal történő egyeztetést követően a tettek mezejére léptek. Az enyedi, több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkező alapítvány vállalta a bábáskodást: betekintést engedett a szervezés titkaiba és összehozta azokat a művészeket, akik Enyeden részt vettek a táborban. Mint kiderült, a másolat nagyon jól sikerült, Balog István örvendett, hogy a keleti partnerek csak a pozitívumokat vették át, ugyanakkor az is nagy öröm számára, hogy a művészet terén történő „keleti nyitás” az alapítványnak köszönhető.
A tábor ünnepélyes, kiállítással egybekötött megnyitójára 2016 szeptember 7-én került sor. 40 hazai művész mintegy 100, jórészt az Inter-Art tulajdonában levő alkotása került ekkor a 200 főre tehető kínai közönség elé. A világ minden szegletéből érkezett művészek előtt elsőnek Wang Wei asszony, a yinchuani propaganda-kabinet vezetője szólalt fel, akitől megtudhatták, mennyire támogatja a kommunista állam a művészetet. Őt követően Balog István szólalt fel, és mint lapunknak bevallotta, a kulturális, szociális és politikai különbözőségek miatt nem kis izgalommal ismertette az alapítvány tevékenységét. Szót kapott továbbá Yang Qian asszony, a DHS Románia vezető menedzsere, az enyedi tábor egyik jelentős szponzora. A megnyitó különleges mozzanataként került sor az Inter-Art és a Yinchuani Művészek Egyesülete közötti együttműködési megállapodás aláírására. A további együttműködés szavatolását biztosító lépést a román művészeti kiállítás megnyitója követte, jelzésértékű folytatásaként az Enyeden és Gyulafehérváron tavaly rendezett kínai művészeti tárlatnak. A yinchuani román kiállitás megvalósításában a Pekingi Román Kulturális Intézet és a nagyenyedi Liviu Rebreanu Kulturális Központ tett közös erőfeszítéseket.
A yinchuani alkotótábor résztvevői- köztük az enyedi Balog István, Balog Zoltán, Lixandru Róbert és Mena Zapotoţchi – az idő nagy részét az alkotásnak szentelték, ezt helyi kulturális rendezvények és tematikus kirándulások egészítették ki. A tábor záróestjére szeptember 21-én került sor, melynek keretében kiállították a tábor négy részlegén (festészet, grafika, szobrászat-installációk, vegyes tehnika) készült alkotásokat, Susie Veroff (Kanada) és Patrick Cauvin (Haiti)megosztották távol-keleti benyomásaikat a közönséggel. Balog István rövid tevékenységi kiértékelőt tartott, majd jelképesen, átadta a Barátság című alkotását Yinchuan város vezetőségének, amelyet Zhang Bing Dong, a Yinchuani Művészeti és Irodalmi Társaság elnöke vett át.
Útban hazafelé rövid kitérőt tettek Pekingben (Beijingben), ahol a Román Kulturális Intézetben részletes tájékoztatást tartottak az Inter-Art Alapítvány és a Liviu Rebreanu Kulturális Központ tevékenységéről, megvitatták a kortárs romániai művészet helyzetét és összegezték a yinchuani eseményeket.
Arra a kérdésre, hogy melyek voltak a Kínába tett látogatás legegzotikusabb pillanatai, Balog István a következőket mondotta: „ Egészében véve újszerűen hatott az ottani világ, a kapitalista kommunizmus-vagy kommunista kapitalizmus, ami sokban különbözik az általunk átélt egykori helyzettől. Mindvégig nagyon kedvesek voltak hozzánk, elhalmoztak figyelmükkel, például nem érzékeltem megvető pillantásokat rockeres stílusom miatt, habár meg vagyok győződve, hogy másképp képzeltek el egy alapítványi elnököt. Engedtek is meg nem is bepillantást nyerni az ottani élet mindennapjaiba. A szigorúan a művészeti tevékenységekre, alkotómunkára összpontosító program kitöltötte minden percünk, néhányan mégis meglógtunk 1-2 órára a városba…és volt egy olyan érzésem, hogy követnek bennünket, habár nem vagyok teljesen meggyőződve erről. Érdekes volt, hogy az együttműködés két kisváros között került megkötésre, azzal a különbséggel, hogy Enyednek 22 ezer, Yinchuannak pedig 2 millió lakosa van. Habár elszigeteltek minket a külvilágtól, az ottani művészet iránt érdeklődőket beengedték a táborba, az alkotóműhelyekbe, a kiállításokra, ezért nem beszélhetünk teljes zártságról, nem tűnt úgy, hogy az ottani kommunista rendszernek sok rejtegetnivalója lenne előlünk. Konkrétan megtapasztaltam, hogy sokat áldoznak a kultúrára, erre a táborra például kb. 100.000 dollárt fordítottak, amiből én itthon legalább öt hasonló rendezvényt tudnék megvalósítani akadálymentesen.”
Még le sem rázták jóformán az út porát magukról, máris újabb nagyméretű kezdeményezésbe fogtak az enyedi művészek: szerdán, október 5-én tartották nyitórendezvényét a Kortárs Művészeti Interetnikus Tábornak, melyen 21 nemzetiség 34 művésze jelezte képviseletét. Az alkotótábor október 15-ig tart, az eseményről részletesen beszámolunk.
BASA EMESE