(2015 aug.22-23)
A kétnapos kulturális eseményt, a román többségű Miriszló magyar közössége (26.9%) jeles vendégektől körülvéve lelkesen és tartalmasan ünnepelte. A kultúrotthon udvarán felállított nagyszínpadon – háttérben az őrzőként kimagasló református templommal egy kis zöldövezetben gyűlt össze a közönség, nagyrészt magyarok, de románok is szép számmal. Immár harmadszor rendezték meg a „kulturális napokat” amelyben vezető szerepet játszott a falu óvónője Szabó Csilla. Volt látványos utcai felvonulás, gazdag néptánc műsor, gyermekprogram, falubál. Megtisztelte jelenlétével a rendezvényt és köszöntőt mondott Lőrincz Helga megyei RMDSz elnök és a helyi polgármester Alexandru Liviu Gigel, valamint jelen volt Ioan Rus megyei tanácselnök és két alelnöke.
A pénteki nap a gyermekek délelőtti programjával kezdődött, kézműves foglalkozásokkal és gyermek-táncházzal. Szabó Csilla óvónő, egyben főrendező rövid beszédben köszöntötte a közönséget és a meghívott vendégeket. Ezután a színpadon főleg a közeli meghívott táncegyüttesek léptek fel. Szabó Csilla – aki nemrég a Kollégiumban véndiákként ünnepelte óvónővé avatásának 20. évfordulóját, beszédében a világháló korában megváltozott értékrendről beszélt, aminek egyik következménye a hagyományok fokozatos elvesztésének folyamata. Miriszlón sikerült felkelteni a fiatalabb korosztály érdeklődését a népi kultúra iránt. Ennek kapcsán a fiatalok sok népdalt és néptáncot tanultak meg. Ebben sokat segített Pillich Balázs kolozsvári táncoktató. Nemcsak tanultak, hanem együtt az óvó nénivel felkarolták a helyi népviseletet, amelyet pályázati pénzekből sikerült felújítani. A férfi és női modellt a színpad két oldalán állították ki. A női öltözet még kiegészítésre szorul, de a férfi már teljes. A gyűjtés a szülők segítségével 35 régi fénykép alapján történt. Kallós Zoltán széki néprajzkutatóval is felvették a kapcsolatot, aki jó tanácsokkal látta el őket.
A konferálást Szabó Csilla végezte, aki első fellépőként a várfalvi Aranyosszék néptánccsoportot szólította a színpadra, majd őket követte a marosgombási, a magyarlapádi harmadik generációs Pirospántlikás csoport, a Felvinci néptánc együttes ifjúsági tagozata és végül a Miriszló Gyöngye. A fellépő csoportok helyi, kalotaszegi és csíki táncokat adtak elő. A második nap (vasárnap) istentisztelettel kezdődött a református templomban ahol igét hirdetett Kórodi Kiss Ibolya ref. lelkész, aki kitért a miriszlói magyar napok jelentőségére. Fellépett az egerbegyi Amarylis vegyes kórus Balázs Győző Balázs vezényletével, majd szavalatok hangzottak el. A második nap jelentősen megnőtt az érdeklődők, a nézők száma. Ebben nagy szerepet játszottak a Kolozsvári Magyar Napokról ideérkező külföldi népi együttesek, akik a Szent—István napi Gálán léptek fel. Itt találkoztam újra az oroszországi Udmurtiából származó udmurt népi együttessel, akikkel a New-York kávéházban ismerkedtünk össze. Ők távoli rokonainknak tartják magukat és büszkék udmurt anyanyelvükre és nagy sikert arattak népi táncukkal és viseletükkel. Az ideérkező együttesek nemzetiségüktől függetlenül kicsalták az embereket a házukból és egy olyan színes utcai felvonulás kezdődött, amire sokan emlékezni fognak a faluban. Zászlóikkal (nemzeti és saját lobogók) az élen felvonultak a polgármester nyomában a Szuloki német nemzetiségű együttes Magyarországról, akik közben mindegyre előre haladva táncoltak, az Újvidéki magyar népi együttes Szelencéről, a Talicska együttes Horvátországból, a Mohácsi Sokackör Hagyományőrző tánccsoport, akik ördögjátékukkal arattak szép sikert. A Krupitskya Muzyki Együttes Fehéroroszországból. A szép tartású és díszes népviseletű lengyel táncosok, és a „Ritmus” nevű Kárpátaljáról érkező magyar tánccsoportok ( nagyok és kicsik) is kellő figyelmet kapott a szépen rendezett falu hosszú főutcáján, ahol minden utca aszfaltozva van, az árkok rendbe téve és sok-sok virág a szép kúriákon. Látszik, hogy jó gazdája van a falunak. A színpadi fellépésen ugyanazok az együttesek voltak jelen, mint a felvonuláson és kitűnő sokszor tematikus táncaikkal szórakoztatták a közönséget. Elsőnek lépett fel a falu iskolásaikból, fiataljaiból álló „Miriszló Gyöngye” tánccsoport, akik ezúttal mezőségi táncukkal gyönyörködtették meg a nézősereget. A lengyelek szép táncuk után a mohácsiakhoz hasonlóan ajándékot adtak át Szabó Csillának. Különben ők voltak, akik magyar nyelvű népszerű dallal is megajándékozták a közönséget. ( Az a szép / az a szép/ akinek a szeme kék/ (…) A nagy tapsok sem maradtak el. Aztán mindenkit meghívtak egy zsíros kenyér partira.
A két kulturális nap megmozgatta a miriszlóiakat, boldogsággal és büszkeséggel töltötte el a magyar közösséget. Mind jobban és többen fogadják el és zárják szívükbe a népi kultúrát. Az előző két kulturális naphoz viszonyítva, most először jelentek meg a környék magyar népi együttesei és nőtt a száma a külföldi vendég-együtteseknek is. A szervezésben nagy része volt a helyi Polgármesteri Hivatalnak, de támogatta a rendezést a Communitas, a Bethlen Gábor Alap valamint a Megyei Tanács is. Szabó Csilla óvónő, aki ahogy mondani szokták a lelkét tette ki a siker érdekében, így zárta a rendezvényt: „Ilyen szép napunk rég nem volt” Táncosai „szeretünk óvónéni” betűkirakással búcsúztak tőle Kívánjuk, hogy még sokszor megismételhesse ugyanezt a teljesítményt az elkövetkező években.
2015. aug. 24. Bakó Botond