Nagymedvés – a környező településekkel ellentétben – története során mindvégig megmaradt magyar településnek. A dombok között megbúvó kis falu elindult az elöregedés utján, egyre csökken a fiatalok száma. A felújított I-IV osztályos általános iskolában és óvodában még tanulhatnak a nagymedvési gyerekek magyar nyelven.
Vasárnap, október 7-én, a jeles esemény a református templomban kezdődött. Az istentiszteletre a nagymedvésiek mellett itt voltak a magyarszentbenedekiek és traktoron érkező magyarsülyeiek is. Jó volt látni, amint magyar ruhába felöltözött fiatalok és amúgy csak „vasárnapiba” felöltözött idősek benépesítették a középkori templomot. Páll Attila református lelkész a hitről és a reménységről hirdetett igét, amikre ebben az „Isten háta mögé eldugott” faluban, ahova az autóbusz is csak kora reggel indul és késő este érkezik nagyon is nagy szükség van.
A Nagymedvési református Egyházközség és a Fehér Megyei RMDSZ Emléklappal kedveskedett a falu legidősebb nénijének és a legidősebb bácsijának. Ebben a kitűntetésben Kiss Rebeka és Joó István részesültek, mindketten 88 évesek. A sors úgy akarta, hogy ők nyerhessék el a falu legidősebb házaspárja címet is, az együtt eltöltött 69 házassági évükkel. Előrehaladott életkoruk és egészségük már nem engedte meg, hogy résztvehessenek az istentiszteleten, ezért Egyházközség és az RMDSZ vezetősége istentisztelet után, otthonukban adta át az Emléklapot és a velejáró kis ajándékot az idős házaspárnak.
Ez idő alatt a templom előtti térről két lovas és három feldíszített lovas szekér (szinte kevésnek is bizonyult) indult a népviseletbe öltözött gyerekekkel és ifjakkal, akik vidám énekszóval végigjárták a hegyről völgybe kanyargó utcákat és hívogatták a nagymedvésieket a kultúrotthon udvarára.
A kultúrotthon udvarán két nagy bográcsba a helyiek és a Fehér megyei RMDSZ alkalmazottjai főztek. A helyiek „birkatokányt” főztek, medvési módra, míg a másik bográcsba, Molnár Ida, Kerekes Hajnal és Nagy Mária szokásos „RMDSZ gulyást” főztek, amit az elmúlt 9 év során már jól begyakoroltak.
Míg főttek a bográcsok, előkerültek a poharak, és a kultúrotthon udvara a beszélgetések és kellemes hangulatok, az illatok és László István jóvoltából a muzsika színtere lett, sokak számára régi őszi emlékeket ébresztő történetek felelevenítésére adott alkalmat.
Köműves Rózsika óvonéni és Bartha Regina tanítónéni irányításával a kisiskolások és óvodások alkalomhoz illő színes, változatos műsorral készültek. A nagy taps beszédesen igazolta, hogy a munkájuk nem volt hiábavaló.
Bicikliversenyre is sor került, amin 8 lelkes gyerek vett részt és a kanyargó medvési utcák ellenére nagyon gyorsan célt értek. Fáradtságos munkájukat a Fehér megyei RMDSZ meg is hálálta. A nyertesek és mindegyik résztvevő édesség csomagban részesültek.
Míg a fent említett események folytak addig elkészült az illatos és nagyon finom „tokány” és gulyás, amiből közel 150 személy lakott jól.
Az RMDSZ kis csapata Kerekes Hajnal, Nagy Mária, Molnár Ida és László István kinyújtották a segítő kezet a nagymedvési kis közösség felé, hogy bátorságot kapjanak, összetartsanak és minden évben megrendezzék a Kulturális Falunapot.
A rendezvény bizonyíték arra, hogy vannak, akik a város helyett inkább választják a falusi életet, a vele járó gondokkal és örömökkel együtt.
Nagy Mária
2012.10.11.
A rendezvényről készült fotók megtekinthetők itt