Gulyásízek és halászlé-receptek Marosnagylakon

Közösségerősítő kikapcsolódás a gulyásfőző verseny – BAKÓ BOTOND

A főzést a szabadtéri istentisztelet után tartották. Az ünnepnapokon a kis közösség apraja-nagyja jelen volt. Közösségépítő és -erősítő találkozások kivételes pillanatai tették felemelővé a gulyásfőzés jó hangulatának óráit. Sokan visszajöttek az elszármazottak, rokonok, barátok, ismerősök közül, akik jelenlétükkel éltették a kis magyar közösség igyekezetét. Ifj. Ladányi Sándor református lelkipásztor szerint a szórványban élő magyarság összefogása a cél, ilyen úton is, hogy az érdeklődő román emberekkel együtt ünnepeljenek a „transzszilvanizmus” jegyében.
A hegyes-völgyes úton haladó magános autózás után az emelkedőn álló gyülekezeti háznak a régi iskola udvara felőli része még leromlott állapotban fogadja az érkező vendéget, a másik felén viszont a holland segítséggel felújított konyhában és raktárban élénk mozgás zajlik. A csapatok éppen begyújtották a tüzeket a bográcsok alatt. Farkas Károly diplomás főszakács óriás üstben főzi a közös gulyást a vendégek számára. Elsétálva a néhány lépésre fekvő híres XIII. századi kéttornyú templom felé, ugyancsak a tavalyi leromlott állapotokat találjuk. A lelkipásztor és kurátora elmondják, hogy az idén felcsillant a remény, hiszen a Fehér Megyei Tanácstól tízezer lejt kaptak a tornyok és a tetőszerkezet felújítására. Az egyházközséghez tartozó Hari háromezer lejt kapott templomának helyrehozatalára.
Egyre többen érkeznek, miközben javában fortyognak a speciális receptek szerint készülő gulyáslevek. Tizenhárom csapat figyeli a jó illatú, a kóstolások szerint pedig igen jóízű, készülődő gulyásleveket. (A csapatok: Koppándi, Malozsaiak, Jancsikák Hariból, Ildikó Gyulafehérvárról, Cipri: nagylaki románok csoportja, Csongor Felvincről, Fekete Gyulafehérvárról, Butyka Gyulafehérvárról, Katákok a magyarországi Zombáról, Pityóka Kézdivásárhelyről, Szigli Enyedszentkirályról, Máté Kolozsvárról és a Tulipán szintén Gyulafehérvárról.) Közben lezajlott a megnyitó is, ahol Kováts Krisztián megyei RMDSZ-elnök megtiszteltetésnek nevezte, hogy jelen lehet a rendezvényen, örvendezve az enyhet adó felhős nyári napnak. Említette az enyedi gulyásfőző találkozót, amelynek példájára és az enyediek útmutatásával jött létre a nagylaki vetélkedő (a lebonyolításban sokat segítettek az RMDSZ-alkalmazottak, pl. Kerekes Hajnal ügyvezető elnök és Nagy Mária). Kováts Krisztián úgy értékelte: a tavalyinál is népesebb nagylaki közönség a nyertese ennek a települések közti összefogásnak. Ion Dumitrel, a Fehér Megyei Tanács elnöke fontosnak nevezte azt, ahogy a közösség itt helyben ünnepel.
Barlovits Nikolett Bajáról elárulta azt a titkos receptet, amelynek alapján a második napon készült a semmivel össze sem hasonlítható finom halászlé. Annyi liter vizet kell használni, amennyi kiló halat használunk majd fel. Jó magyar paprika is kell hozzá, kb. 4–5 kg halhoz úgy 3–4 kanállal, aztán vágott hagyma, ha van, kb. öklömnyi vöröshagyma. Mindent forró vízbe teszünk, és kb. egy órát főzzük. Aztán jöhet a kóstolás. Egyébként Paks és Baja között készülnek a legjobb halászlevek, a Tisza és a Balaton partiak egészen másak. Az anyaországiak a gulyást ősi pásztorételnek tartják, amely manapság sok nyári ünnepnek ízletes lakomája.
A zsűri is összeült, és hamarosan megszületett a várva várt eredmény: az első hely a magyarkoppándiaké, ugyanúgy, mint tavaly, a második a gyulafehérvári Ildikó KFT-é, a III. díj a Csekelakáról (Ludas környéke) érkező Malozsavölgyieké. Természetesen különdíjak is születtek. A díjazottak az ízléses diplomán kívül a maroslaki kétágú templomot ábrázoló szép dísztányért is kaptak. A jó hangulatot fokozta népi muzsikájával a magyarlapádi Piros Pántlikás kis együttes, és László István informatikus jó magyar táncmuzsikával. A finom falatozás után mindenkinek elhúzták a kedvenc nótáját, sokan táncra is perdültek.
A második napon a tó partján hat csapat versenyezett, az anyaországiak csak versenyen kívül szerepeltek és a kb. 120 főnyi közönségnek főztek. A győztes Hudacsek Éva volt, akiket a Szupernagyik és a nagylaki szakács követett. Ott helyben elhatározták, hogy ősszel ugyanitt újra megismétlik a halászléfőzést.

Szabadsaág, 2011. július 18.