A vetélkedő jellegű mozgalom „Fogadj örökbe egy műemléket” 2012-től indult el a Fehér megyei RMDSz kezdeményezésére. A Bethlen Kollégiumban a szórvány cselekvési terv részét képező „Örökségünk őrei” akció, háromfordulós. A 2014. nov. 14. Én induló versenybe kilenc osztály kapcsolódott be. Céljuk az identitástudat, a közösségi élet az összetartozás érzésének ápolása. Az osztályonkénti tizenkét fős csapatok túl vannak az első fordulón, ahol a bíráló bizottság max. 40 ponttal jutalmazta a világhálós felületen megjelent reklámozást. Jelenleg a II. forduló zajlik, ami márc. 20-án zárul helyszíni bemutatókkal és dokumentációval. (max.10 pont) A harmadik forduló 2015 ápr. 2.-án lesz, ahol a csapatok bemutatják egész tevékenységüket. Két osztálytól kaptunk meghívást, (X.A. o és XI.C: o.) hogy a sajtó nyilvánossága előtt is szeretnének megjelenni. Nem kicsi a tét, hiszen kecsegtető jutalmak várnak a csapatokra.
A különböző osztályok a következő műemlékeket fogadták „örökbe:” IX A. Küküllővári Bethlen-Haller kastély (o.vezető Kerekes Ferenc) IX. B. Csombordi református templom (Kerekes Erika) IX C. Tövisi római katolikus kolostor X.A. Nagyenyedi vártemplom (Lőrinc Ildikó) X.B. Nagyenyedi evangélikus templom (Bartha Melinda) X.C. Torockószentgyörgyi Vár (Szabó Hajnal) XI A. Bethlen Gábor Kollégium (Turzai Ildikó) XI B. Enyedszentkirályi Bánffy kastély (Gábor Ella) XI.C. Csombordi Kemény kripta (Krizbai Jenő)
Vonzó célokért folyik a küzdelem, hiszen a győztes osztály-csapatnak, néhány napos brüsszeli látogatás jár, amit Hunyad megyében már többször elnyertek a Téglás Líceum diákjai (I.díj), Ez a díj többek között az Európai Parlament meglátogatásával, Winkler Gyula Eu. parlamenti képviselő felajánlása nyomán vált valósággá. II. díj Eu. táborban történő ingyenes részvétel, ami az RMDSz és a MIÉRT felajánlása, III. díj kirándulás Abrudbánya-Verespatak útvonalon. A felhangolt motiváció ezúttal is éreztette a maga jótékony hatását, hiszen minden csapat kitartóan és eredményesen dolgozott. Az első fordulóban a zsűri döntése értelmében a legjobb eredményt a X.A. (39,33 pont) és a XI. A.(39,33 pont) osztályok érték el. Valószínű köztük dől el az elsőség kérdése is.
A X. A. természettudományos oszt. által választott enyedi Vártemplom tornya 1239-ben épült és Erdély egyik legjelentősebb műemléképülete. A diákok megfogalmazása szerint „története egyben a város története”A z osztály és csapata nyílt napot rendezett, amelynek eseményei délelőtt a Vártemplomban, délután pedig a Dr. Szász Pál Magyar Közösségi Házban zajlottak. A jós sikerült eseménynek, ami több mint két hetes kemény előkészítő munka eredménye, igen nagy visszhangja, volt úgy a részvevő nagyszámú diákság, mint a szülők és a város közönsége körében. Az osztály, bevonta csapaton kívüli, többi osztálytársát is és így is erősített. Egy nap alatt sok érdekes helytörténetet lehetett megtanulni, többet, mint egy átlagos tanórán. A Várudvaron zsibongás váltotta fel az „enyedi csendet” hiszen a helyszínen néhány óra alatt szinte az egész kollégiumi tanulóifjúság megfordult. Az események és a tanulócsoportok óránként váltogatták egymást. Ez nemcsak jó szervezést, sok diák, és néhány tanár, tanítók és óvónők bekapcsolását, hanem színes, ízléses szórólapok, kirakós játékok elkészítését, szétosztását és bemutatását jelentette.
Jó színvonalú, lényegre törő ismertetőket láthattunk, hallhattunk és sok-sok tanulót, akik elégedetten távoztak. Először a hatvanöt óvodás érkezett, akik rövidesen átestek egy kiskorukhoz szabott várlátogatáson és templomi bemutatón. Megtanulták pl. mi az a szószék, a biblia, az Úr asztala, az orgona. Mindezt Lőrincz Ildikó vallástanári minőségben mutatta be nekik és a kivetítőn képeken is ugyanazt megfigyelhették. Az orgona meg is szólalt Lőrincz Gertrud ny. kántor jóvoltából. Az óvodások egy kis ajándékkal (édesség és templomrajz) elégedetten távoztak. Aztán jöttek az elemisták, akik már kirakós játék révén is ismerkedtek a templomi környezettel. A gimnazistáknál kiderült az is, hogy ők már járnak vasárnapi iskolába és nincs annyi ismeretlen elem, amit még nem láttak. Ők is ügyeskedtek a kirakós játékkal. (pl. templom lés orgona) A várlátogatáson a nyolc bástya nevét és rövid történetét is megismerhették, ahol a rövid ismertetéseket a versenyző csapat tanulói vezették. Természetesen dél felé a legmagasabb szintű előadásban a líceumi tanulóknak volt részük, akik Tóth Tibor lelkész áhítata után meghallgatták Kónya Mária történelem szakos tanárnőt a Vártemplom történetéről. Itt érdekes párbeszédes formát alkalmaztak, hiszen Szilágyi Eszter a „csapat” tagja tette fel a kérdéseket, amire a tanárnő válaszolt, miközben a vetített képek vizuálisan is kiegészítették az anyagot.
A délutáni program is gyönyörködtető és tanulságos volt. A „csapat” ezúttal a művészet nyelvén szólt a Dr. Szász Pál Közösségi Ház nagytermében összegyűlt városi és diákközösséghez. A Kollégium és az Áprily-estek közös rendezvényén, a kis művészjelölt diákok a vártemplomot mutatták be művészi alkotásaikkal. Jó mentoraik voltak Balog István az Inter-Art révén elismert, enyedi művész, valamint Horháth Miklós lőrincrévei művész lelkész révén. Holányi Julianna templom képei elküldésével segített. Hat festményt, két fotót és tizenhárom metszetet mutattak be, az osztály alkotásaiból, amelyek festéssel, linometszéssel, és hidegtű technikával készültek. Balog István bejelentette, hogy az idei – tízéves jubileumát ünneplő felnőtt Inter-Art tábor alkalmával bemutatják az itt kiállított képeket is. A kis iskolazenekar közreműködésével (Lőrincz Dávid és Kónya Előd) a „csapat” tagjai egyházi énekeket adtak elő majd elhangzott az „Enyedi csend” című Áprily vers is.
Tartalmas napot töltöttünk együtt a X A. osztállyal. Egyikük így nyilatkozott: „nekem ez a nap, mint nagyenyedinek meghatározó eseménye, története eddigi életemnek. Itt kereszteltek és ebben a templomban konfirmáltam.” Evvel többek véleményét is kifejezte. A felnőttek a továbbiakban, Hegedüs Csilla volt államtitkár jelenlétében, – aki szakértőként követi a tanulók műemlékóvó tevékenységét, – összegező nőkonferencián vettek rész a férfiak pedig a Szabó Csaba televiziós-újságíró által kezdeményezett kerekasztalon fejthették ki véleményüket különböző kérdésekben.
A XI. C. turisztikai o. tanulói a csombordi báró Kemény család temetkezési helyét a műemléknek nyilvánított Kemény kriptát fogadta örökbe. A verseny előtt kialakított csapat többször ellátogatott a kriptához, fényképeket készített és azokat megjelenítette az internetes oldalán. Kisebb kutatást is végeztek Erdély egyik legrégebbi nemesi családjának a múltjáról. A református templom előtt fekvő kripta felső részén ma is látható a kék mezőben található szarvast ábrázoló címer. A piramis alakú kripta a gyerőmonostori származású Kemény család temetkezési helye volt a XIX sz. elejétől a II. világháborúig. A háború alatt feltörték és kifosztották, így ma a piramis alakú szokatlan építkezési stílusáról nevezetes műemlék elég leromlott állapotban van. Több törődést érdemelne, már csak azért is, mert a Kemények sokat tettek a csombordi közösség magyar és román tagjaiért. Az osztály a versenyíben az első forduló utána harmadik helyen áll.
Két osztály munkáját közöltük, vázlatosan, de mind a kilenc osztály a maga módján komolyan tevékenykedett. Munkájuk révén jobban kapcsolódtak születési, vagy tanulási helyükhöz, növekedett önbizalmuk, fejlődtek kommunikációs képességeik, gyarapodott tudásuk. Sok sikert kívánunk a harmadik fordulóra, ahol valamilyen formában mindenki győztes lesz, ha nem is nyer el valamilyen különleges díjat.
2015. március 7. Bakó Botond