Egyszeri és megismételhetetlen élménynek tartottuk mindazt, amit idén februárban Budapesten, az emlékülés alkalmából átélhettünk: amikor Nagyenyed megjelent az Országházban. A júniusi Áprily-est szervezőinek köszönhetően azonban sikerült feleleveníteni az élményt mindazok számára, akik személyesen nem lehettek jelen, az eseményeket rögzítő film segítségével. A rendezvényen számos diák mellett részt vettek azok a felnőttek is, akik a februári csapatot kísérték, és akik most megtapasztalhatták, hogy filmes szemszögből mégis teljesen másként hatottak az akkori események. A reneszánsz táncot és a kórust például emberközelből élvezhettük, a beszédekben pedig sok új gondolatot fedezhettünk fel, amelyekre akkor nem figyeltünk eléggé. A vetítésnek köszönhetően vált teljessé az élmény. Józsa Miklós nyugalmazott magyartanár, az Áprily-estek főszervezője is velünk volt februárban, de mint elmondta: arra nem számított, hogy éppen most, az emléknapot felidézve tisztelik meg őt a harmadik alkalommal kiadott Szórvány magyarságért díjjal.
Megérdemelt kitüntetést vehetett át Józsa Miklós
Az Áprily-est épp ezért rendhagyó módon díjátadással kezdődött június 6-án. Kerekes Hajnal, az RMDSZ Fehér megyei szervezetének ügyvezető elnöke laudációjából idézünk: „2003-tól az RMDSZ által működtetett Dr. Szász Pál Magyar Közösségi Ház Áprily-estek elnevezésű irodalmi-művelődési körének szervezője, működtetője, éltetője, amely az évek folyamán maga köré gyűjtötte az irodalmat, művelődést kedvelő enyedieket, sőt nyugodtan mondhatom, a Fehér megyeieket. Ilyen minőségében a Fehér megyei magyar közösségi élet egyik fontos vetületének mozgatója és művelője. Egyszóval nagybetűs közösségszervező, akiben szövetségünk fontos segítőtársra talált.” Hozzátesszük: Józsa Miklós egész munkássága, csaknem félévszázados tanári pályafutása is a közösségért szerepet vállaló ember kitartó példáját adja. A magyar diákokért dolgozott, egy alapjaiban kisiklott társadalomban. Neves irodalmi kört szervezett, 1989 után pedig, amikor nem azonnal került vissza minden a helyére, ő megszakítás nélkül folytatta irodalom-népszerűsítő tevékenységét, ezúttal kiterjesztve a teljes közösségre. Kitüntetése feltétlenül megérdemelt, és nem csak a 10 éves szervezőmunkáért, amivel az Áprily-esteket megalkotta és éltette. Ez csak az életmű egy része, amely értékes örökség, és amelynek összefoglalója is készül. A díjátadás után a Bethlen-kollégium reneszánsz zenekara műsorral kedveskedett az ünnepeltnek és a közönségnek. A zenekarban a diákok között három tanár, illetve tanító is szerepet vállalt: Tomai Gyöngyi, Szilágyi Róbert és Kelemen Ferenc.
Szőcs Ildikó igazgató vetítés előtti ismertetőjében kitért arra, hogy az esemény, amelyről a film szól, nem előzmény nélkül történt. 2012-ben Nagyenyeden járt egy magyar országgyűlési küldöttség, amelyben Szőcs Gyula, a kollégium anyaországi támogatója is részt vett. Ekkor kezdődött a keresztszülő-program, amelynek következtében napjainkban 63 ösztöndíjas diák tanul a kollégiumban. A küldöttség a Polgármesteri Hivatalba is ellátogatott. Felvetődött ugyanakkor egy emlékülés ötlete, amely 2012 őszén Kövér László dardzsilingi látogatása miatt végül 2013 februárjára halasztódott.
Az igazgató kitért a felújításra is: nem kis erőfeszítéssel, de sikerült a kollégium teljes rehabilitációját uniós pályázati úton, minimális önrészből megoldani. Mindehhez az érdekelt felek gyakori egyeztetésére volt szükség. A Dokumentációs Könyvtár és a Múzeum felújítását pedig a Református Egyházkerület pályázata alapján a Bethlen Gábor Alap támogatja. Mindennek ismeretében érthető, hogy az alapító fejedelem trónra lépésének 400. évfordulóját, amely követte az iskolaalapítás 390 éves jubileumát, a felejthetetlen budapesti emlékülésen éltük át először.
Lesz erdélyi ünneplés is, hiszen október 25-én a kollégiumban találkoznak az eddig felfedezett, Bethlen Gábor nevét viselő iskolák, összesen 13 intézmény képviselői. Másnap pedig Gyulafehérváron folytatódik a program egy tervezett magyar felvonulással a felújított Várban. November 15-én pedig ismét jelentős szórványnap lesz Nagyenyeden, a Bethlen Gábor-év alkalmával, sokféle érdekes programmal.
Bakó Botond
Szabadság, 2013. június 11.