Egyházmegyei kórustalálkozó Magyarlapádon 2016

„FELJÖTT IMMÁR AZ A CSILLAG…”

Szebbnél szebb ünnepi koncertek és előadások szólították egybe Fehér megye magyarságát. Az adventi időszak minden településen olyan kimeríthetetlen kincseszsák, amelyben évente változatos színekre, hangokra, témafeldolgozásokra találnak a szervezők.

Egyházmegyei kórustalálkozó Magyarlapádon

A megye első jelentősebb ünnepváró eseményére 2016 december 10-én, advent harmadik szombatján került sor Magyarlapádon, ahol hat település (Magyarbénye, Magyarlapád, Marosújvár, Mezőbodond, Nagyenyed és Székelykocsárd) református kórusa találkozott, mintegy 90 személy. Az egyházmegyei kórustalálkozó minden évben megszervezésre kerül, változó helyszínnel. A fellépésre a helyi református templomban, az ünnepi istentiszteletet követően került sor. Igét hirdetett Gábor Ferenc marosdécsei lelkipásztor, az egyházmegye lelkészi aljegyzője, aki a 147. zsoltár alapján az Istennek való boldog éneklésről beszélt. A kórusok adventi és karácsonyi egyházi énekeket tűztek műsorra, az érdekes új daraboktól az elmaradhatatlan „klasszikusokig”, színvonalas előadásukat Borbándi András magyarlapádi lelkész emléklappal viszonozta. A rendezvény szeretetvendégséggel zárult, melyen a házigazda kórustagok az általuk készített házi kenyérrel és töltött káposztával kínálták meg vendégeiket.

A rendezvényt a Communitas Alapítvány támogatta, akárcsak a szórványkollégiumban zajló tevékenységeket, hiszen Lapádon természetesen a gyerekek számára is rendeztek adventi és karácsonyi programokat, melyekre már szeptembertől megkezdődött a felkészülés. Az adománygyűjtés mellett a hagyományápolásra is figyeltek. A más faluból származó bentlakók számára a támogatásból népviseletet varrattak és hetente kistáncházat rendeztek, élő zenével és helyi néptáncoktatóval annak érdekében, hogy minél jobban megtanulhassák a lapádi táncokat, hiszen ez beilleszkedésük egyik leghatékonyabb eszköze.

Karácsonyváró koncert Székelykocsárdon

Egy másik kiemelkedő, a környék több közösségét megszólító ünnepi rendezvényre 2016 december 16-án került sor a Maros és az Aranyos találkozásánál fekvő településen,ahova több faluból és Enyedről is szép számban utaztak a koncert kedvéért. A szászrégeni Titán együttes régi kedvence a kocsárdiaknak, és mivel a falunapokra nem sikerült meghívni őket a faluba, Csegezi Zsuzsa polgármester asszony most ünnepi ajándéknak szánta az érdeklődőknek. A zsúfolásig megtelt kultúrotthonban kedves szavakkal üdvözölte az egybegyűlteket, megköszönte , hogy a parlamenti választásokon a község magyarsága ismét szép számban jelent meg az urnák előtt és további összetartásra biztatott. Az együttes szólóénekese, Szabó Előd, bevezetőjében a család és a szeretet fontosságát hangsúlyozta, javaslatára a közönség egy perc néma csenddel emlékezett a település november 26-án különös kegyetlenséggel meggyilkolt volt polgármesterére, Ioan Rusura.

A Titán, Erdély egyik legkedveltebb együttese, a székelykocsárdi színpadon is bebizonyította, hogy népszerűsége jól megérdemelt, hiszen saját szerzeményeit rögtön megkedveltette, az ismertebb dalokat pedig együtt énekelte a közönséggel. A sikeres koncert a Communitas Alapítvány támogatásának köszönhetően valósulhatott meg.

Gyerekvágyak, karácsonyi angyalok a Bethlen-kollégiumban

„Ha én lennék a Mikulás” címmel izgalmas projektet hirdetett meg Ercsey Etelka iskolai könyvtáros a II-VIII. osztályos diákok számára, melyre körülbelül százan neveztek be. A feladat kedves volt: levelet kellett írni a nagyszakállúnak, melyben jó tanácsokkal kellett ellátni őt, legalábbis a tanulók értelmezésében. A gyerekek vágyai, a sorokból kicsendülő lelki szépség és tisztaság, no meg a jó humor meglepték a könyvtárosnőt és az őt segítő pedagógusokat, ezért a legjobb idézeteket felolvasták a karácsonyi műsorokon, legtöbbet közülük az 5. osztályosok Karácsonyi angyalok című előadásán, melyre december 20-án került sor az iskola dísztermében, Turzai Ildikó osztályfőnök rendezésében. A könyvtár másik sikeres adventi programja a könyvbazár volt, melynek keretében több doboz könyvadományból lehetett válogatni, ajándékozni.

Az egymásra való odafigyelés jegyében a kollégiumban idén is megszervezték a beteg gyermekek illetve az egyedül élő idős személyek számára a karácsonyi adománygyűjtéseket, melyeket a diákok személyesen adtak át.

Évadzáró Áprily-est a dr. Szász Pál Magyar Közösségi Házban

Másodjára látták vendégül Nagyenyeden, 2016 december 17-én, az Áprily-estek rögtönzött színpadán a sepsiszentgyörgyi Berde Áron Kereskedelmi Szakközépiskola diákjait, hiszen fél évvel ezelőtti lenyűgöző előadásuk repetát követelt. A Szabó Sándor matematika szakos tanár rendezésében létrehozott „Feljött immár az a csillag…” című karácsonyi előadás ezúttal is nagy számú érdeklődőt vonzott a helyszínre. A rendező történelmi tudásával, az irodalom és a folklór területén való jártasságával, diákjai jó hangjukkal és szép szavalatokkal , többek között Ady Endre, Áprily Lajos, Wass Albert verseivel elkápráztatták a közönséget. Ezúttal a különböző magyar néprajzi tájegységek egyházi, népi dalaiból és verseiből állítottak össze egy csokorra valót. A csángó, kalotaszegi, küküllőmenti, csíki , vajdaszentiványi vagy a Kallós Zoltán gyűjtéséből származó mezőségi népdalokat egyházi, köztük középkori gregorián szólamok tették változatossá, ilyen volt például a Veni, veni , Emmanuel eredeti latin változata.

A székely lányokat most is magyarlapádi muzsikusok kísérték, ami érdekes, izgalmas hangzásvilágot eredményezett, például egy alföldi vagy felvidéki népdal előadásakor. A zenei darabok között ezúttal is Szabó Sándor érdekes összekötő szövegeinek örvendhettünk. A történelmi és néprajzi tárgyú, az általános műveltséget gyarapító adatok, kuriózumok lebilincselték le a figyelmet. A kevésbé ismert adatok között szerepeltek elsősorban azok a világháborús történetek, amelyek a karácsony csodáiról tanúskodnak, mint például a galíciai hadszíntéren éjnek idején eltévedt magyar osztag esete, melyre feldíszített karácsonyfa mellett, kántálás közben találtak rá az orosz katonák, ellenséges magatartás helyett azonban cukorkával, cigarettával kínálták egymást, sőt a kozákok megmutatták a táborhoz vezető utat is.

Az előadást követően késő estébe nyúló beszélgetések és spontán táncház alakult ki, a siker láttán pedig a házigazdák és vendégek jövőre újabb találkozót körvonalaztak.

BASA EMESE