BETHLEN BÁL A GEORGIA SZALONBAN

(2014 márc. 8.)

            Az iskolalapító fejedelem valahonnan rámosolygott az enyedi iskolaszerető báli közönségre, a végzős diákokra, szülőkre, nagyszülőkre, tanárokra, vezetőkre, akik ezen a napon, mind az alma-matert dicsérték. A Bethlen bál, az 1990 után kialakult, – mára meggyökeresedett, csaknem két évtizedes új hagyomány, a végzősök egyik elmaradhatatlan ünnepnapja. Ezúttal, a tizenkilencedik alkalommal – most először a Georgia szalonban, kb. 350 vendég gyűlt össze. Köztük, a helyi vezetők és egy kedves odaadó budapesti vendég, aki rendszerint jó hírekkel érkezik, és akinek neve falakon belül és kívül is egyre ismerősebben cseng. Mindenki, aki ott volt, igen jó hangulatban, bizakodva bálozott.

Gazdag szellemi tartalom. Karöltve osztályvezetőikkel, bevonultak a három végzős osztály diákjai. Osztályvezetőik: Kerekes Ferenc, Dvorácsek Ágoston és Ferenc Sándor. Különösen a lányok voltak szépek báli öltözékükben. Turzai Melán aligazgató találó szavakkal köszöntötte, a bálozókat, hiszen az idén is személyesen szervezte és hangolta egybe az eseményeket. A végzősökhöz fordulva mondta „Ez a nap a tiétek! Ti vagytok az ünnepeltek, majd egy Márai idézettel folytatta: „(…) ilyenkor felejts el mindent, figyelj az ünnepre” (…) A felkért köszöntőket ezúttal megszállta az ihlet, mert szinte a ballagáshoz illő szellemi tartalommal adták elő gondolataikat.

            Mihai Horatiu Josan, enyedi polgármester, aki minden évben jelen van a bálon az iskola fő támogatói közé, tartozik. Szavaival nemcsak hazai, hanem határon túli dimenzióba helyezte ezt az ünnepet. A rehabilitáció egy nagy összefogás eredménye és ez igazán csak együtt valósulhatott meg. Természetes, tehát, hogy együtt is ünnepelünk. Krecsák Albertre közvetlen munkatársára emlékezve a bál közönsége egy rövid néma csenddel adózott a magyar alpolgármesternek. Gudor Botond az iskola fejlődését figyelemmel kísérő református esperes arról beszélt, hogy, aki ebben az iskolában tanul az akaratlanul is megváltozik, majd a hit és a bölcsesség fontosságát, valamint az un. Bethlen szellemet elemezte. Lőrincz Helga tanfelügyelő azt kívánta a végzősöknek, hogy legyenek becsületes magyar emberek és állják meg a helyüket az életben. Ladányi Árpád megyei RMDSz. elnök a magyar iskoláztatás jelentőségéről beszélt, a Bethlen szellemről pedig megjegyezte, hogy csak saját tapasztalat útján lehet megszerezni. A kollégium nagy támogatója Szőcs Gyula Budapestről, rendszerint megjelenik a nagy kollégiumi eseményeken. Ő már szinte hazajön, amikor Enyedre érkezik, ahol hajdanán nagyapja is tanult. Ő volt az, aki megálmodta, majd segítette a keresztszülő program kibontakozását. Most, amikor végéhez közeledik a rehabilitáció, egy olyan újabb álomról beszélt, ami a Bethlen utca más épületeit is érintené. Korai még beszélni róla de reménykedjünk, hogy ez is megvalósul majd az enyedi szórványszigeten. Arra bíztatta a felnőtté vált nagydiákokat, hogy felnőttként térjenek vissza és támogassák a keresztszülő programot, amelyre még nagyon sokáig szükség lesz.

            Szőcs Ildikó igazgató nagy örömnek nevezte, a mai seregszemlét és azt kívánta a végzősöknek, hogy kellő optimizmussal vágjanak neki az életnek. Végül megköszönte Turzai Melán aligazgatónak a szervezést, Horváth Enikőnek és Szilágyi Hajnalnak a rendkívüli odafigyelést igénylő adminisztratív munkát, a Georgia Szalon vezetőinek a hozzáállását, együttműködő készségüket.

Végzős tanulók táncbemutatója. A három végzős osztály tanulói a csaknem két évtizedes hagyomány egyik leglátványosabb báli produkcióját adta elő. Három csoportban társasági táncbemutatót tartottak, amit ezúttal is Lőrincz Zoltán ny. lelkész és felesége Gertrud (Trudi néni) előkészítésével és vezényletével adtak elő. A közönség az idén is nagy figyelemmel és elismeréssel követte a fellépést, ami vélemények szerint, egy fokkal még jobban sikerült, mint máskor. Angolvalcert és tangót mutattak be a párok, igen nagy pontossággal és odaadással. A diákok, Bakó Boglárka XII. B. o. végzős diák szavaival köszönték meg, a házaspár áldozatos munkáját. A jutalom a sokáig tartó vastaps és egy csokor virág volt.

A szülők között. Nagy távolságról is eljöttek a gyimesi és a székelyföldi szülők, akik az enyediekkel együtt ünnepeltek. Egyöntetű vélemény szerint gyermekeik jól érezték magukat az iskolában. Reménykednek a sikeres érettségi vizsgában. A további utat tekintve még kissé bizonytalanok. Vannak már elképzelések, de jellemző, hogy a diákok többen csak az utolsó percben döntenek. Pedig az idejében hozott döntés fél siker. A tombolasorsolás március 8. révén főleg virágokból állt. Sokan nyertek és a hölgyek szép virágok birtokában távozhattak. Addig pedig, sokan hajnali négyig ritka jó táncmulatsággal ünnepelték kedvenceiket, iskolájukat. Mert az a bál a jó, ahol hamar felpereg a hangulat. És ez most éppen így történt.

 

2014-03-09                                                                               Bakó Botond