Az Áprily-esteken sokszor és sokféleképpen esett szó a névadó költőről: hol érintőlegesen, hol versekben. A csütörtök este ezúttal teljességében Áprilynak, életútjának szólt: Nagyenyeden is bemutatták az Álom a Vár alatt címmel tavaly megjelent fényképalbumot, amely fotókon követi kedvelt költőnk életútját Brassótól Parajdon, Kolozsváron, Nagyenyeden, Budapesten át Szentgyörgypusztáig. A veszprémi szerzőpárosnak ez a 35. Erdély-Székelyföld kötete, a következőt Nyírő Józsefről készítik.
A SZERZŐ FELVÉTELE
A veszprémi szerzőpáros – a nagyváradi születésű Váradi Péter Pál és hitvese, a szovátai születésű Lőwey Lilla – különös figyelemmel és érzékenységgel helyszíneli a költő életének fontosabb állomásait. A szépen megformált szöveg és a gyönyörű képek a brassói születés után Parajdon kezdődnek. Dávid Gyula, átfogó előszavában, a titkokat rejtő Kisküküllő menti tájat idézi fel: „Újra hallgatlak, gyönyörű Küküllő / gyermekéveim suhanó zenéje (Áprily Lajos: Ének a Küküllőhöz). Kolozsvár, majd Nagyenyed, a tizenhét évi tanárság és alkotómunka, a „diákvándorlás apostolaként” három ismerős képpel (lakóház, város, kollégium) és két szintén ismerős verssel (Enyedi csend és a Fejedelemhez). Újból Kolozsvár, majd Budapest és végül a Dunakanyar, Szentgyörgypuszta, a végső állomáshely. A hosszú életutat „költői képek és képköltemények” teszik egyre vonzóbbá a lapozgató olvasó számára.
Az album szerzőit a marosvásárhelyi Népújság munkatársa, a nagyenyedi születésű Nagy Miklós Kund író faggatta. A sorozat első kötete 1989-ben jelent meg, a 35 albumban mintegy hatezer kép látott napvilágot, de ez csak töredéke annak a több tízezernek, amit több autót elnyűve, Erdélyt bejárva készítettek. A Magyar Örökség- és Pro Hungarica-díjas Váradi Péter Pál fotóművészként tevékenykedik, Erdélyben mindig otthon érzi magát. Lőwey Lilla vetített képes előadásában ismertette a fotóalbumot, mesélt Áprilyról, aki ugyan Brassóban született, de sohasem feledte Parajdot, ahol Rapsonné sziklája alatt tanulta meg a természet szeretetét és tiszteletét. Mint a szerző mondta, ezért lett az album címe Álom a Vár alatt. A költő Nagyenyeden alapított családot, Kolozsváron kiteljesedett a költészete. Amikor elhatározta, hogy Budapestre költözik, egy pillanatra sem lett más ember. Ott is segített mindenkinek a környezetében, dolgozott, de mindig Erdély járt az eszében. Szentgyörgypusztán egy kicsit megtalálta az erdélyi tájat, azt, amit ott túl mindig annyira keresett – részletezte Lőwey Lilla.
Kováts Krisztián RMDSZ-elnök a négy érintett város (Nagyenyed, Veszprém, Lippa, Marosvásárhely) vendégeiről beszélt, és arról a különös lehetőségről, hogy itt együtt ünnepelhettek. Mint mondta, nagyapja, Elekes Gyula Lippán volt lelkipásztor, Veszprémben és Marosvásárhelyen rokonai élnek. Őt magát tehát nagyenyedinek tartják ugyan, de Lippáról származik. Mint mondta: nem is képzelte, hogy egyszer Nagyenyeden találkozhatnak a négy város vendégei Áprily Lajos költészete révén.
A Czernák Ferenc vezette lippai Degré Alajos olvasókör Áprily-verseket adott elő, majd vezetőjük rögtönözve két Petőfi-verset is mondott. Mint elmondta, Lippán már csak kb. 400 magyar él, igyekeznek összetartani őket. Az Áprily-est dedikációval ért véget.
BAKÓ BOTOND
Szabadság, 2013. március 23.