A nagyenyedi magyar iparos önképző kör


 

 

Gergelyi István, veszprémi születésű szabósegéd mintegy ötven iparos ifjúval együtt elhatározta az „iparos ifjúsági önképzőkör és betegsegélyző egyesület” létrehozását.

Az alapszabályalkotó és választó közgyűlésre 1888. augusztus 1o-én került sor, ahol megválasztották a vezetőséget és elfogadták az alapszabályzatot.A székház gondját ideiglenesen Dunai Albertoldotta meg, aki újonnan épült Porond utcai házát egy fél évre ingyen a Kör rendelkezésére bocsátotta. Fánta Józseffűszerkereskedő, a legnagyobb mecénás a körnek adományozta főtéri házát teljes berendezésével, ez lett az alapja a Kör vagyonának.
Sok hercehurca, hét évi küzdelem után 1898 tavaszán a Belügyminisztérium jóváhagyta a Kör alapszabályzatát. Az Önképző és Betegsegélyző Egylet Önképző Körré alakult, melynek központi feladata a dalkar, a színjátszás, a téli felolvasó estek és szórakoztató, jótékonysági rendezvények szervezése volt. Ezeken a területeken az évtizedek folyamán kimagasló eredményeket értek el. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy kórus tagja volt a Romániai Magyar Dalosszövetségnek. Ilyen minőségében vett részt 1923. szeptember 7-9-éna Romániai Magyar Dalosszövetség Kolozsvárott rendezett Országos Dalosversenyén, ahol I. díjat, ezüst babérkoszorút nyert.
Az 1918. december elsejei fordulat után a Kör tevékenysége egy ideig szünetelt. A kor hangulatát senki sem fejezte ki jobban, mint Jékely-Áprily Lajos enyedi tanár-költő: „Ősz nem sodort még annyi árva lombot, / annyi riadt szót: »Minden összeomlott…« (Tetőn) Valóban összeomlott az Iparos Önképző Kör három évtizedes munkája. De Kós Károly „kiáltó szava” Enyeden is követőkre talált: „…talpra kell állnunk mégis…újra kell kezdenünk az izzadságos, nehéz munkát…”… És újrakezdték!
1921. július és augusztus havában néhány enyedi polgár ismét megszervezi a Kört, hogy folytassák a félbeszakadt nemes tevékenységet.
1927-1928 a nagy teljesítmények évei: roppant nagy áldozatok árán 1928. szeptember 23-án a Nagyenyedi Iparos Önképzőkör 40 éves jubileumi ünnepségén felszentelik új székházukat.
1938. szeptember 25-én a Kör fennállásának 50 éves jubileumi ünnepségén az enyedi iparosok még mit sem sejtettek arról, hogy ez volt gazdag művelődési tevékenységük utolsó nagy rendezvénye.
Hadd álljon itt azoknak a neve, akik e korszakban a legtöbbet tettek az enyedi iparosok művelése érdekében: Tángel József, Kunch Antal, Balla Béla elnökök és Sulyok Ferenc titkár. Isten áldja meg emléküket!
Az 1949-es államosítás megadta a „kegyelemdöfést” a nagy múltú Körnek. Minden tulajdonát államosították, széthordták vagy megsemmisítették. Ezzel magszűnt az enyedi magyar iparosság több mint fél évszázadig működő intézménye. Mai igényeknek is megfelelő székháza napjainkban a Liviu Rebreanu Kulturális Központ otthona, ahol semmiféle magyar művelődési tevékenység nincs.
A pusztítástól megmenekült iratokat, a különböző versenyeken nyert díjakat valamint a díszes zászlót Tellár László és leánya, Tellár Ágnes agrármérnöknő valamint Tomai László nyugalmazott lelkipásztor évtizedeken át féltve őrizték, majd letétbe helyezték a Dr. Szász Pál Egyesület székházában és a Nagyenyedi Református Egyházközség lelkészi hivatalában.
 
Józsa Miklós