A júniusi Áprily-estek vendége volt a sepsiszentgyörgyi Berde Áron Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskola diákjainak egy csoportja, osztályfőnökük, matematika tanáruk vezetésével, hogy bemutassák Nagyenyeden a Katona az én életem című történelmi témájú, énekes-verses műsorukat.
A Szabó Sándor, egykori enyedi diák összeállította montázs néhány évszázad magyar történelmén vezette át a hallgatóságot, hogy érzékeltesse: a nép dalai mennyire pontosan és hűségesen követik-tükrözik a történelem nagy csatározásait. A Rákóczi Ferenc-vetette szabadságharc korától a XX. század elejéig végigvonuló események rendkívül szemléletes, célirányos szövegben jelentek meg a hallgatók előtt, amelyeket egy csoport XII-es diáklány dalai kísértek, érzékeltetve, hogy a nép lelkén miként csapódtak le az évszázadok folyamán, a leggyakrabban tragikus kimenetelű események. Ezt jól egészítették ki IX-X-es diáklányok bemutatta versek és prózai szövegek, amelyek mintegy aláhúzáták, kiemelték a nép ajkán keletkezett dalok-kísérte történelmi eseményeket.
Az érdekfeszítő, tanulságos összeállításban elhangzott szebbnél-szebb népdalokat, amelyeket az öt végzős lány mély átéléssel adott elő, Szabó Sándor szülőfaluja, Magyarlapád, Oniga András prímás vezette népi zenekara az alkalomhoz illő lelkesedéssel kísérte.
A tartalmas, emlékezetes műsor végén, Szakács Ida nyugdíjas volt magyarlapádi tanítónő kérésére az előadó spontán módon egy helyi pontozót táncolt el, majd hegedűjét letéve az egyik zenész is követte példáját.
Köszönjük ezt a tanulságos délutánt a sepsiszentgyörgyi szaklíceum diákjainak és a Bethlen Kollégium egykori kiváló diákjának, aki ezúttal is bebizonyította, hogy ha térben el is távolodott szülőföldjétől, iskolavárosától, lélekben mindig köztünk van. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy a hallgatóság jelentős része a közeli szülőfaluból jött Enyedre, hogy meghallgathassa falustársuk, rokonuk, barátjuk enyedi bemutatkozását.
Nagyenyed, 2016. június 6.
Józsa Miklós
A rendezvényen készült fotók megtekinthetőek itt.