Abrudbányai magyarok a hunyadiak földjén
Ezt a célt szolgálták a már második alkalommal megrendezett Abrudbányai Magyar Napok, amelyeknek változatos és színvonalas rendezvényein románok, magyarok együtt szórakoztak, ismerkedtek egymás kultúrájával. Még ma is élénken élnek emlékezetünkben a 2008-ban, VI. alkalommal megrendezett Szent István-napi ünnepség élményei, amelyeknek fő rendezvényei a gyönyörűen felújított, piros rózsákkal ékesített református templomban zajlottak le.
A kirándulás útiterve magába foglalta Hunyad megye néhány értékes, magyar vonatozású objektumát. A negyvennégy fős csoport először a vajdahunyadi várat látogatta meg, amelynek ősi falai közé, 1849. április 14-én Petőfi Sándor e szavakkal lépett be: „Fogadjatok be, ti dicső falak, / Fogadj magadba, híres ősi vár! / Légy üdvezelve… hol a hős lakott, / A költő ottan lelkesedve jár.” A több évszázados múlt emlékeinek megcsodálását követte a gyönyörű római katolikus templom megtekintése. A Vajdahunyadi Magyar Házban a kirándulók a helybeliek vendégszeretetének közepette egy csésze kávé és üdítő mellett osztoztak a szórványsors sajátos kérdéseiben; a termékeny eszmecsere során közös gondjaikról, örömeikről, eredményeikről, terveikről beszéltek.
A vajdahunyadi és csernakeresztúri látogatás meggyőzte az abrudbányaiakat afelől, hogy megmaradásunk legfőbb biztosítéka az anyanyelv, a vallás és a nemzetiségi hagyományok megőrzése, ápolása.
Délután az abrudbányai kis csapat, a híres „magas Déva várából” tekintett le a Magna Curiára, a régi és a mai Déva városára. A Szent Ferenc Alapítvány és a Téglás Gábor Iskolaközpont meglátogatása során a kirándulók élőben tapasztalhatták, hogy erős akarattal, szívós kitartással csodákat lehet művelni, menteni lehet a még menthetőt.
A tartalmas kirándulásról hazatérők élményekben, reményekben és hitükben meggazdagodva néma fogadalmat tettek: tovább munkálkodnak azon, hogy soha ne némuljanak el a magyar templomok harangjai a szórványok szórványában, Abrudbányán és vidékén.
Nyugati Jelen, 2011. október 03.