Liszt Ferenc itteni látogatásairól az Áprily-esten
Kováts Krisztián, az RMDSZ Fehér megyei szervezetének elnöke szót ejtett a közeledő Nagyenyedi Magyar Kulturális Napokról, amelynek véleménye szerint jelképesen kezdete is lehetne a mai Liszt-megemlékezés.
A műsort a Fodor László nyugalmazott zenetanár által vezényelt nagyenyedi református egyházi kórus műsora nyitotta meg. Szép sikerrel adták elő Liszt Ferenc Hajnalozó című dalát. Hasonló figyelmet érdemeltek a vetítettképes előadások is. Ugyancsak Fodor László ismertette a zenevirtuóz életét. Előadás közben többek között megcsodálhattuk Barabás Miklós Liszt Ferencet ábrázoló csodálatos festményét is. Az előadásból egyetlen mozzanatot emelünk ki: a fiatal Liszt Ferenc találkozását Beethovennel. Játékát hallgatva, állítólag azt mondta róla, „ördögi fickó” majd hozzátette: „szerencsés csillagzat alatt születtél”. Ez utóbbi igaznak bizonyult, hiszen hétéves korában saját elhatározásból rövid idő alatt tanult meg zongorázni, és sokkal szívesebben gyakorolt a billentyűkön, mint a betűvetésben. Az enyedi hallgatóság felvételről követhette figyelemmel az ünnepelt zeneszerző XII. Magyar Rapszódiáját, László István informatikus technikai közreműködésével.
Győrfi Dénes előadásában a Bethlen Dokumentációs Könyvtár anyagából erre az alkalomra részletes korabeli sajtóutalásokat gyűjtött össze Liszt Ferenc erdélyi körútjairól. Főleg a Múlt és Jelen, a Honismeret, a Vasárnapi Újság, az Enyedi Hírlap voltak a fontosabb források. Liszt Ferenc nagyenyedi hangversenyeiről a korabeli sajtóban Józsa Miklós is egy kis kiegészítő előadással élt, megemlítve, hogy a kiváló művésznek itt is nagyszerű fogadtatásban volt része. Az első alkalommal éppen Kolozsvár felé haladt, és Nagyenyed határában „lovasbandérium” fogadta, mire ő útját megszakítva megállt a kisvárosban. Második alkalommal Kolozsvár felől igyekezett Bukarestbe, és újra megállt a Maros parti városban. Az Enyedi Hírlap 1936. február 16-i számából a Liszt Ferenc halálának 50. évfordulója alkalmából Nagyenyeden rendezett fényes ünnepségről értesülhetünk részletesebben, ahol Pogány Albert kollégiumi tanár tartott előadást. Az ünnepség kigondolója, megtervezője Csefó Sándor tanítóképzői igazgató, a Református Férfiszövetség elnöke volt.
Szabadság, 2011. október 25.