Felavatták a restaurált emlékművet

Az avatásnak szentelt ökumenikus istentiszteleten augusztus 21-én Pópa Tibor református és Sándor Botond unitárius lelkipásztor, valamint Szabó Dénes nagyenyedi plébános mondott imát és hirdette az igét. A nagyszámú avató gyülekezet a Vár kollégium felőli oldalára vonult, ahol a dátumos táblát óvó, szépen rekonstruált emlékkeret található. Több beszéd is elhangzott. A kezdeményező és irányító Rácz Levente tanácsos, a Dr. Szász Pál Művelődési Egyesület elnöke magyarul és románul elmondott beszédében kiemelte, hogy a városvezetés, az önkormányzat végig támogatta a restaurálást, de még így sem volt könnyű átvergődni az ügyintézés útvesztőin. Visszaemlékezett arra, hogy diákként, 1990 előtt a tanárok sok mindenről tájékoztattak, de erről az eseményről sohasem beszéltek, ő később id. Császár Gyulától szerzett tudomást arról a napról. 1994-ben tört meg a jég, azóta minden év januárjában folynak a nyilvános megemlékezések. A Magyar Külügyminisztérium anyagilag támogatta a restaurálást. Dunai Péter kolozsvári konzul szerint az emlékezés, az együttélés és az egymás mellett élés nem egyszerű dolog, de megoldható. Úgy véli: könnyebb lesz a megbocsátás, ha egy román–magyar vegyes történelmi bizottság feltárja a valós történelmi tényeket, hiszen Erdélyben a magyarságnak múltja és jelene van, de jövője is lesz.

Az avatáson jelen volt a nagyenyedi tanács liberális frakciója, élen Mihai Horaţiu Josan polgármesterrel. Ez önmagában is jelzés értékű! Érdeklődéssel várt beszédében a polgármester szólt az 1848-as forradalomról, amikor az itt élő népek nem találták meg a partneri együttműködés lehetőségeit. Ma az alkotások, a nyelvhasználat és a hagyományok tekintetében Nagyenyed modell értékű város. Mindannyian otthon érezhetjük magunkat, és gondolhatunk a jövőre, amikor együtt építhetjük szebbé városunkat – emelte ki a polgármester. Kovács Jenő, a szombathelyi Apáczai-alapítvány elnöke megemlítette, hogy most először áll itt az enyediek ekkora tömege előtt, ugyanis két éve, egy könyvbemutató alkalmával rosszul esett neki, hogy csak 22-en gyűltek össze ugyanitt. Ezt követően Bogdán István kolozsvári színművész előadta Szász Károly Az enyedi temetőben című versét.

Kováts Krisztián, az RMDSZ Fehér megyei szervezetének elnöke a 800 védtelen hősről beszélt. Kiemelte: míg az áldozatok a jövendőjüket adták oda, a tettesek fővezéréről ma utcát és iskolát neveznek el. – Közösségünknek kötelessége a megemlékezés, és eljön az idő, amikor az áldozatokért bocsánatot fognak kérni – bizakodott az elnök, akinek beszéde után ismét Bogdán Istváné volt a szó, Jékely Zoltán Nagyenyed 1850 című versének előadásával.

  Az avatás lelkeket megnyugtató cselekedetekkel végződött. A koszorúzás során minden, ott jelen lévő intézmény képviselője odahelyezte díszvirágait az emlékmű elé. Két fenyőfa csemetét is ültettek a kikövezett ösvény bevezető oldalaira. Az egyiket az RMDSZ és a Dr. Szász Pál Egyesület képviselői, a másikat az enyedi polgármester és tanácsosai. Ha megfogannak, velük együtt felnövekszik egy új nemzedék, és megszülethet az igazi megbékélés.

Szabadság, 2011. augusztus 27.


Az avató ünnepség fő támogatója a Communitas Alapítvány   


A rendezvényről készült fényképek megnézhetők itt