Hunyad megyei vendégek részvételével zajlott 2016 február 16-án a nagyenyedi dr. Szász Pál Magyar Közösségi Házban a Fehér Megyei Magyar Állandó Konferencia alakuló gyűlése, melyen az RMDSZ, a civilszervezetek, a pedagógusok és a történelmi magyar egyházak képviselői egyeztettek a 2016-os teendőkről. A rendezvény “első felvonására” 2016 január 9-én került sor, amikor Fehér Megye delegációja látogatott el Dévára. A Bethlen út révén Budapest is felfigyel a dél-erdélyi szórványra.
A Hunyad megyei vendégek jelenléte nem volt véletlen, az egyik kiemelt célkitűzés ugyanis a Hunyad és Fehér megye szórványmagyarságát összekötő közös projekt, a Bethlen/Mária út, melyet dr. Gudor Botond Fehér megyei és Zsargó János Hunyad megyei református esperes közösen mutattak be. Az út a két hasonló adottságú szórványmegye szellemi és gazdasági fellendülését célozza, a térség történelméhez szorosan kötődő Bethlen Gábor szellemi öröksége erdélyi és össznemzeti szimbólumnak felkarolása révén. Úgy szándékszik az anyaországi és tágabb erdélyi szintre emelni a két szórványmegye magyarságának ügyét, ahogy annak idején Bethlen Gábor a súlytalanságból az európai nagypolitika színpadjára emelte az aranykorát élő Erdélyt, hangsúlyozta dr. Gudor Botond. A szórványban már amúgy is több olyan kezdeményezés indult el az utóbbi években (szórványnap, Szórvány–Székely együttműködés, Hunyad megyei magyar napok), melyekre a székely tömb és a kolozsvári erdélyi magyar szellemi központ is felfigyelt, a Böjte Csaba atya által működtetett Szent Ferenc Alapítvány áldásos munkája pedig Magyarországon is közismert. Dr.Gudor Botond esperes megelégedéssel nyugtázta, hogy a dévai találkozó óta többen is megkeresték és támogatásukat fejezték ki a projekt kapcsán. “A cél tehát a nemzeti és erdélyi szimbólummá let Bethlen Gábor fejedelem életének és tevékenységének főbb pontjai köré , illetve a Mária kultusz folytán a csíksomlyói búcsújárásban mutatkozó vallási-kulturális turizmus megsegítésére egy gazdasági perspektívákkal és közösségmegtartó potenciállal rendelkező utat szervezni.Ez által a Magyar közösségek eddigi kezdeményezései tervezhető, stabil és kiszámítható fejlődést eredményezhetnek a szórványban is.”- nyilatkozta dr.Gudor Botond. Egyelőre Marosillyén a Veres bástya – a fejedelem születésének helyszíne –, Déva, Vajdahunyad, Alvinc, Gyulafehérvár, Algyógy, Bethlenszentmiklós, Tövis, Nagyenyed és Felvinc szerepel a programban, de más településeket is szeretnének bevonni, amelyek kapcsolódnak nagy fejedelmünk életéhez.“A Bethlen Gábor út komplex program, amely műemlékvédelmi, turisztikai értékmentő elképzeléseket fűz össze, többek között közös rendszerbe kapcsolná az egyházi és közösségi házak tevékenységét, figyelembe véve a gazdasági fenntarthatóság szempontjait is. A projekt célja, hogy 20-30 év múlva is magyarul ismerhessék meg Dél-Erdély dicső magyar történelmét”, szögezte le Zsargó János. “A projekt révén a tágabb közvélemény tudomására hozzuk, hogy a Fehér és Hunyad megyei szórványban a magyarság megmaradt, mély történelmi gyökerekkel rendelkezik, melyekre jövőt épít, még ha egyeseknek ez nem tetszik”, nyilatkozta Lőrincz Helga, a Fehér megyei RMDSZ elnöke.
A Bethlen-út témája képezte a találkozó legizgalmasabb napirendi pontját, ezután megtörtént a a Fehér Megyei Magyar Értéktár megalakulása, ennek keretében Lőrincz Helga Fehér megyei RMDSZ elnök kijelölte a területi felelősöket, majd megbeszélték az egyházak és a tanügy aktuális problémáit is. A zsúfolt, ötletekben gazdag program moderátor szerepét Dimény Levente egyetemi tanár bonyolította le, a maga részéről friss információkkal , kidolgozás alatt álló tervek bemutatásával gazdagítva az elhangzottakat.
BASA EMESE