Sok szó esett a mozgalmas, gazdag enyedi zenei életről
A vendégeket, Józsa Miklós az Áprily-estek vezető tanára mutatta be. A család megjelent tagjait Veress Éva nyugalmazott egyetemi tanár gyűjtötte egybe, itt volt többek között a lánya, Béládi Márta, a dédunoka, Vita (Major) Etel, a másik unoka és a család egyéb oldalági rokonai.
László Bakk Anikó, az Amaryllis Társaság tiszteletbeli elnöke Kolozsvárról érkezett. Személyes enyedi kötődésével kezdte, hiszen ő is ott volt a Collegium Gabrielense megszületésekor, Király Edit és Demény Piroska tanárokkal és Tomai Gyöngyi tanítónővel együtt. 2003-ban a kollégium tanítóképzőjének 150 éves évfordulóján reneszánsz játékot és táncokat mutattak be. A Veress testvérek minden kollégiumi rendezvényt valósággal megkomponáltak, és saját szerzeményeiket is beleszőtték. 1939-ben, amikor Veress Gábor nyugalomba vonult, a következőket nyilatkozta: „A kollégium kitüntető megbízatást adott, és én tiszt lehettem Bethlen Gábor hadseregében”. Testvérével együtt itt élték le életüket, és sokoldalú munkásságukkal lelkesen vettek részt a város szellemiségének felépítésében és gazdagításában. Felüdítő volt, hogy László Bakk Anikó irányításával az Áprily-estek közönsége Kodály Zoltán gyűjtéséből és Arany János szövegével első alkalommal énekelt közösen: „Madár repül ágról ágra”, majd egy kánonban is énekelhető egyházi dal is felhangzott, amely Bethlen Gábor kedvenc zsoltáros könyvéből származott.
Győrfi Dénes könyvtáros a két híres zenetanár emlékéről beszélt azoknak a dokumentumoknak az alapján, amelyek fellelhetők a Bethlen Dokumentációs Könyvtárban. Érdekesség, hogy Veress Gábor már akkor, megőrzés céljából viaszhengerre vette fel a népdalokat. Egyébként mindketten olvasói voltak a könyvtárnak, Veress Gábor 450, Veress István pedig 151 kötetet kölcsönzött ki az évek folyamán.
Érdekes meglepetés következett Dvorácsek Ágoston fizikatanár jóvoltából: felvételről egy interjút hallhattunk egy Bakos nevű kollégiumi véndiákkal, aki Veress Gábornak volt tanítványa, és 96 évesen is érdekesen mesélt a híres zenetanárról. Az interjút az unokája készítette.
Veress Éva, az unoka, nagyapja családi életének vonatkozásairól beszélt. Megtudtuk: rendkívül dolgos és gyakorlati ember volt, aki gyümölcsöst bérelt, és profi gyümölcstermesztővé képezte ki magát. Jó vadász is volt, és ennek kapcsán különleges receptekről is hallottunk, pl. a „heránytokány” készítési módjáról. Jó barátságban volt Áprily Lajossal, akivel sokat sétáltak együtt a természetben. Mindig törekedett az egészséges életmódra, ilyen szellemben nevelte a gyerekeit, és természetszeretetét az unokái, sőt a dédunokái is örökölték. Éva egy érdekes báli tudósítását is felolvasta, majd Márta leánya, a dédunoka a jó megfigyelőképességre utaló vadásztörténeteiből adott elő. Közben Csávossy György saját verseiből szavalt.
És még ekkor sem volt vége! Szakács Ferenc, a régi enyedi szellemi értékek egyedülálló gyűjtője Józsa Miklós rendelkezésére bocsátotta Bartha Lajos véndiák visszaemlékezéseit. Ezenkívül még saját forrásokból idézte Incze János, Kövendi Kis Ferenc és Kacsó Sándor véndiákok visszaemlékezéseit a Veress testvérekre. Ebből érdekes részleteket hallhattunk.
Szabadság, 2010. június 02.