(2015 jún. 18)
Dr. Csávossy György költő, színműíró, mezőgazdasági szakíró a borművészet mestere 90 éves. Élete folyamán volt középiskolai és egyetemi tanár, újságíró, politikus. A Dr. Szász Pál Magyar Közösségi Ház munkatársai a családdal együttműködve, meglepetésszerű emlékünnepséget szervezett a tiszteletére. Sokoldalú munkásságára, Temesvártól, Csombodon át Nagyenyedig illik „az igazi magyar mindenész” megnevezés. (Berde Mária szóhasználata Gáspár Jánosra a XIX sz. író tanárára, és iskolaalapítóra) Munkássága, tájainkon páratlan értelmiségi teljesítmény, amire büszke lehet családja, barátai, szűkebb és tágabb közössége. 2006-ban, 80 éves korában mutatták be az Áprily-esten a „Hervadás hava” című verses kötetét, amellyel kapcsolatban, azt nyilatkozta: „utolsó gyöngyszemeimet szórom szét” Nos, a gyöngyszemek, 90 éves koráig kitartottak.
A megjelent barátok, tisztelők népes táborra körülvette az ünnepeltet, akinek jobbján Takács Csaba az RMDSz első ügyvezető elnöke és bal oldalán Simona Lazar a csombordi Líceum jelenlegi igazgatója foglalt helyet. Jelen volt Fülöp István hajdani csombordi aligazgató, az „aranycsapat” tagja, aki jövőre lesz 90 éves. A Pipacsom csombordi táncegyüttes Köble Hajnal tanítónő vezetésével parádés magyar táncokkal szórakoztatta az ünnepeltet és a közönséget. Kerekes Hajnal ügyvezető nyitotta meg az ünnepséget, aki elnézést kért „Gyurka bátyámtól,” mert a Konferencia helyett, amire meghívták, születésnapot tartanak. Lőrincz Helga, frissen megválasztott megyei RMDSZ elnökként első nyilvános szereplése során köszöntötte az idős alkotót. Takács Csaba a jóbarát és régi harcostárs röviden méltatta az ünnepelt életútját és átadta az ajándékokat az „Ezüsttulipán díj”-at, valamint egy 2008-as Nauszika üveg bort, amit az ünnepelt által nemesített csombordi szőlőből hoztak létre. Molnár Orsolya tanuló Markó Béla versajándékát adta elő, amit erre az alkalomra írt: Ebből idézünk: „Erdélyi bor. A kilencven éves Csávossy Györgynek” „(…) Hány hegyről, hány dombról, / szétnéztél Csombordról, /s láthattad, mi lesz a / rossz borból, jó borból, (…) tűz volt a hordódban,/ fény volt a versedben, /egy Királyleányka / táncolt a lelkedben./ (…)
Kánya Mária Magdolna XI.-es gyimesbükki kollégiumi tanulólány visszaemlékezett a „Három királyfi-három királylány” nevezetű pályázat alapú verselő vetélkedőre amit a kolozsvári színházban tartottak. Előadott versét, Csávossy György elemezte, amelyért a csángó származású versenyző külön díjat kapott. A biztató szavakat a lelkében a mai napig megőrizte és ajándékképen elénekelt egy igazi eredeti csángó dalt. Bajusz Katalin Szovátán élő ny. óvónő, aki sokszor szavalta a költő verseit, most is előadott a „kedvenc rímek” közül néhányat pl. „Vidám köszöntő” „Ilyenkor ősszel” a „Falra írt nevek elégiája” végül a „Köszönet” címűt.
Lőrincz Zoltán ny. lelkipásztor személyesen is köszöntötte az ünnepeltet, akit nagyon tisztel, azért amit tett a verseivel, írásaival a közösségért és még gyakorlati tanácsaival is pl. igyunk meg egy-két pohár vörös bort esténként, mert az jót tesz az egészségnek. A lelkész meglepetés ajándéka egy gyönyörűen metszett családi címer, amit ő készített az évfordulóra az ünnepelt fiával együttműködve. Dalok hangzottak el, Bajusz Pál a jelenlevő ny. kollégiumi zenetanár által megzenésített verseiből, amit Lőrincz Gertrud adott elő pl. November a parkban: A nyirkos fákon ködfoszlányok lógnak,/ lent tejfehérség száll a tó felett, /elszórt morzsák a nyári lakomáról,/ az úton rozsdás,sárga levelek./ (…) A Gyulafehérvári Főegyházmegye Himnuszát Csávossy szövege alapján szintén Bajusz Pál zenésítette meg.
A borászok nevében Tóth Csaba érseki borász, a Borászok Egyesületének elnöke köszöntötte az ünnepelt idős alkotót, megemlítve azt, hogy csaknem fél évszázada (47 éve) tart az ismeretségük, hiszen csombordi tanulóként Gyurka bácsi tanította akkoriban életre és szakmára. Ott voltak az enyedi borászok közül más tanítványok – ma neves borászok pl. Papp Péter és Győrfi Jenő, akiknek a borait meg lehetett kóstolni.
Csávossy György személyesen is megköszönte mindenkinek az ajándékokat és a szép köszöntő szavakat. Úgy érzi minden erdélyi magyarnak kötelessége szolgálni nemzetét. A fiataloknak hármas vezérelvet ajánlott az életre: a hit, a becsületesség és a munka aranyszabályát. A Jóistennek köszöni a tehetséget, amivel felruházta és evvel próbált meg szolgálni. A családnak a feleségének pedig azért hálás, hogy mindig mellette álltak.
Kiérdemelt dicséret illeti a Dr. Szász Pál Ház teljes személyzetét: Kerekes Hajnalt, László Istvánt és Nagy Máriát, valamint minden hozzájárulót, akik áldozatos munkával tették lehetővé ezt az igazán nagyszerű, az ünnepelt szavait idézve „szívet melengető ünnepséget, ahol a közönség szeretete nyilvánult meg” 2009-ben a megbecsülés jeleként a Román és a Magyar Írószövetség tagjaként több más kitüntetése mellett megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét. Életművének, egyik legjobb elemzője Király László ny. magyar tanár. Az „Őszi utakon” című könyvbemutatón (2012) így jellemezte: „ A Forrás sorozatban egy új szemléletű költészetet indított útjára, helyt adva ismét a gondolatiságnak és a szimbólumok használatának.” Lászlóffy Aladár szerint (…) „költészetünknek- irodalmunknak van egy Csávossy hangulatú pontja is.” Talán ezt sikerült felidézni ezen a kivételes, nagyszerű megemlékezésen. Cs. Gy.: Őszi utakon: „Őszi utakon, lágy szőnyegen járok, / Vetett ágy, már az avarral telt árok, / a naplemente rőt leplére várok, / s árnyékká válnak zárt földi határok.” (…)
2015 jún. 19. Bakó Botond