I. Fehér Megyei Tavaszi Néptáncfesztivál

Bethlenszentmiklós “TULIPÁN”

Alakulás éve: 198O.

Fellépések:1995 Vámosgálfalva „A GYÖNGYKOSZORÚ” találkozó

2OO4 Magyarsárosi Kulturális Napok

2OO5 Krasznahorváti Néptánctalálkozó

2OO5-2O1OKisküküllő menti folklórfesztiválok és versenyek:

„Cultură Pentru Cultură”;”Cântec şi Joc pe Târnave”;Strugurelul de Aur”

2O13 Gyulafehérvári Bethlen Napok

Koreográfus:Miklós Judit

CSOMBORDI PIPACSOM TANCCSOPORT

A csombordi Pipacsom hagyomanyörző néptánccsoport 2009 télen alakult meg, az óvónő és a szülők kezdeményezésével.

Celja: feleleveniteni, megtartani es továbbadni azokat az értekeket, amiket szüleinktől, nagyszüleinktől, üseinktől kaptunk.

 Jelenleg két csoport működik Csombordon : kezdők (22 gyerek-ovódások és kisiskolások) és haladók (18 gyerek- V-XII -ek)

 Lelkesedve indultunk és azota is rendszeresen találkozunk hetente egy alkalommal.

 A talpalávalót a magyarlapádi zenészek biztosítják, Oniga András vezetésével.

       Fellépéseink alkalmával sikerélményben volt reszünk, ahol nezőink lelkileg gazdagabbak lettek. Megemlitendő:

 Marosdecse, Magyarbece, nagyenyedi napok, Szüreti bá l- Nagyenyed, Rózsafesztivól -Csombord, Magyarlapád, Lőrincreve, Fehárvár, Nagybacon (Kovászna megye) – Gyermek Néptánctalálkozó, Farsangi bál – Nagyenyed, Karpatmedencei Népánctalálkozó  Marosludas, Nemzetkozi Folklorfesztival –Nagyenyed stb. Ezen kivul reszt veszunk a különböző csombordi rendezvényeken. (évfordulók, anyák napja, csombordi kulturalis nap, karácsony, stb).

    Minden talalkozás, fellépés, rendezvény lelkesít és erőt ad, hogy további munkánk sikeres legyen és ez ösztönöz értékeink megtartására és továbbadására.

Koreográfus: Doka Sándor

  Bethlen Gábor Kollégium három néptánccsoportjának: Az I-IV oszt. APRÓK –nak, az V-VIII oszt. KICSIK-nek és a IX-XII oszt. NAGYOK-nak a közös előadása.

A Kollégiumban működő néptánccsoport 2013 őszén szerveződött újjá, igazából 3 hónapja annak, hogy ismét működik. A néptáncot három korcsoportban gyakorolják, s e három korcsoport közös előadását láthatjuk ma. Az újjászervezett néptánccsoportoknak ez az első fellépése.

Koreográfus:    Kónya Tibor.

Felvinci Néptánccsoport

A Felvinci Egyesület által támogatott néptánccsoport 2006-ban alakult.

Az idestova nyolc éve mükődő csoport ,évente fellép a  helyi és környékbeli  magyar kultúrális rendezvényeken ( helyi falunapok ,marosszentgyörgyi Szent György napok, sinfalvi Hagyma-fesztivál, székelykocsárdi Szüreti-bál, stb.), továbbá a magyarországi és Szlovén testvértelepülések által szervezett falunapokon.

Koreográfus: Boné Gábor

                      Hajdó Réka

CSŰRDÖNGÖLŐ – GYULAFEHÉRVÁR

A Csűrdöngölő néptáncegyüttes 2013. szeptemberében alakult a Gyulafehérvári ovis és elemi osztályosok csoportjából. A bemutató előadásuk a karácsonyi ünnepek alkalmával volt látható a „Gróg Majláth Gusztáv” iskola dísztermében. Rövid idő alatt a gyerekek arra törekedtek, hogy elsajátítsák a néptánc alapjait. Az eredményeiket főleg szüleik értékelték. Annak ellenére hogy nagyon fiatalok, mégis elkötelezték magukat arra, hogy a magyar nép hagyományait tovább viszik és éltetik.

Koreográfus: Szilágyi Győri Loránd

„Miriszló gyöngye” néptánccsoport

2012.febr.11-én alakult a „Miriszló gyöngye” néptánccsoport. 22 táncosunk van (11 pár), a próbákat a Miriszlói óvoda tornatermében tartjuk heti egy alkalommal.

Annak ellenére, hogy csupán két éve működik tánccsoportunk, több meghívásnak is eleget téve, felléptünk Várfalván, Lörincrévén, Nagylakon, két alkalommal részt vettünk a „Cutura pentru cultura” nevű rendezvényen, nem utolsó sorban részt vettünk a Gyulafehérváron megrendezett Bethlen napokon.

Legfőbb célkitűzéseink közé tartozik az, hogy minél több erdélyi táncot megtanulhassunk. Eddig megismertük a magyarlapádi-, gerendkeresztúri-, széki-, és kalotaszegi táncokat. Jelen pillanatban a széki és kalotaszegi táncokat csiszolgatjuk, finomítjuk párhuzamosan.

Fontos célkitűzésünk  a tánc és népdaltanulás mellett a néphagyományaink megismerése és elsajátítása is. Ebben segítenek oktatóink: Pillich Balázs, a kolozsvári Szarkaláb néptáncegyüttes vezetője és Varga Orsolya, a Szarkaláb néptáncegyüttes tagja.

Koreográfus: Pillich Balázs

HANGA- MAGYARPÉTERFALVI NÉPTÁNCCSOPORT

A magyarpéterfalvi néptánccsoport 2010 őszén, a magyar tagozat diákjainak összefogásával alakult meg a magyar kulturális örökség megőrzése és közvetítése céljából. Alapítói: Bokk Júlia, balázsfalvi magyartanárnő és Dull Loránd.

2011 decembere óta “Magyarpéterfalvi Hanga néptánccsoport” néven ismert.

Jelenleg a csoport 24 tagot számlál, akik a balázsfalvi magyar tagozat jelenlegi és egykori diákjai.

A csoport tagjai jelentős szerepet vállalnak Balázsfalva és Magyarpéterfalva kulturális életében. Rendszeres résztvevői az itt zajló eseményeknek.

Műsorukban feldolgozzák a Küküllő-menti néptáncokat, illetve a mezőségi táncok közül a sűrű és akasztós táncokat.

Koreográfusai: Bokk Júlia és Dull Loránd

Jelentősebb fellépések:

–         balázsfalvi mézvásár

–         balázsfalvi-napok

–         Bosch-napok

–         Anyanyelv-napok, Szászsebes

–         2012 Transilvania -Fest

–         2012, 2013  Zánka, Balaton

–         2013 Ceglédbercel, Magyarország

–         más helyi rendezvényeken

Torockó-torockószentgyörgyi tánccsoport

Torockói Sebes Pál Iskola citera-furulya zenekara és a várfalvi iskolások furulya zenekara

Például fenntartó intézmény, alakulásának éve, eddigi jelentősebb fellépései, stb.

A tánccsoport a  torockói és torockószentgyörgyi szülők kérésére jött létre 2013 novemberében.

Első fellépésük lesz Magyarlapádon.

A zenekar harmadik éve működik már, furulyázni pedig minden tanuló ötödik osztályban kezd el a zenetanár vezetése alatt. A várfalvi iskolások  a torockói iskola vendégmeghÍvottjai és velük együtt fognak fellépni a táncok bemutatása előtt a megegyezés alapján.

A torockói zenekarunk több helyen is fellépett már, többek közt Udvarhelyen, CsÍkszeredában, Nagyenyeden, Gyulafehérváron, Várfalván, Szentmihályon, Magyarországon stb.

Kónya Tibor – táncoktató

Szabó Zsombor- zenekar vezető

MARGARÉTA – VAJASD

A tánccsoport nagyon fiatal hiszen csak egy hónapja alakult meg , amikor néhany fiatal elhatározta hogy megtanulja és tovabb ápolja a helyi hagyományos táncokat: a margarétát és a rezgő polkát. E két táncot sikerült beépíteni a magyar néptánc forgatagába és örömüket lelték eme táncok tovább éltetésében. Tagjai liceumi tanulók, akik szbad idejükben összeülnek hogy tanuljanak a magyar nép hagyományairól.

Koreográfus: Szilágyi Győri Loránd

Magyarbece

Marosgombás

Magyarlapád