XI. FELVINC NAPOK, RANGOS ELŐADÁSOKKAL ÉS SÜTIKÜLÖNLEGESSÉGEKKEL

Tizenegyedik alkalommal szerveztek Felvinc Napokat augusztus 6–7-én, ezúttal az értékek, a település történetének és hagyatékának megismertetése volt a cél. A szervező Felvinc Egyesület szerint minden egyes alkalommal „nemcsak a kultúra ápolása, a tematikus előadások sora kíséri végig rendezvényünk, hanem ösztönzi a haza látogatást, közösségkovácsoló szerepet vállalva fel. A Felvinc Napok elsődleges célja összegyűjteni a felvinci, a felvincről elszármazott és nem utolsó sorban a szomszédos települések magyarságát”. Ehhez mindenekelőtt évről-évre változó és gazdag programkínálat szükséges. És valóban, a három napos rendezvény során a szervezők igyekeztek minden korosztálynak megfelelő programot biztosítani.

Szombaton a gyülekezeti házban a felvinci és marosújvári gyerekek Szeretsz-e engem? című előadása nyitotta meg a programot, majd kézműves foglalkozásokon az írásos öltés (Szegedi Mária, Nagy Erzsébet), a horgolás (Nagy Ilonka) és a gombvarrás (Timár Melinda) kulisszatitkai kerültek terítékre és kiderült, hogy az alapfogásokat helyben el lehet sajátítani. Winchtől …. Unireáig címmel Szacsvai Kinga tartott vetítéssel egybekötött nagyon érdekes ismeretterjesztő előadást, majd a polgármesteri hivatalba, Felvinc volt börtönébe, a Vigadóba, a római katolikus és a református templomba kalauzolták az érdeklődőket, bepillantást nyújtva ezáltal az egykori városi rangú település gazdag múltjába.

Délután további kulturális –tudományos előadásokra került sor. A Felvinc képekben elnevezésű kiállításon a faluból összegyűjtött régi képek mellé Henning Mária 12. osztályos tanuló elkészítette azok mai „párját”, érdekes összevetéseket biztosítva ezáltal. Ezt követően Büszke vagyok, hogy Felvincen születtem címmel Turzai Melán, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium magyar szakos tanárnője közvetített megragadó gondolatokat. Nagy érdeklődés övezte a Tasnádi Emma és Muncus-Nagy Kinga (Biounivers Egyesület) A miriszlói Molyhos Tölgy illetve a Tamásné Szabó Csilla (Erdélyi Múzeum Egyesület) Erdélyi magyar digitális helynévtár kialakítása című előadásokat.

Vasárnap az ökumenikus istentiszteletet követően az ezüst- és aranylakodalmasok köszöntésére és a Borzavári Asszonykórus műsorára került sor, délután pedig bográcsfőző versenyt tartottak. Nagy népszerűségnek örvendett a Régi receptek nyomában- nagyanyáink így sütötték elnevezésű bemutató, melyen sütemény kiállításra és kóstolásra került sor. A boldog békeidők receptjeit otthon készítették el és hozták mustrára a szorgos asszonyok. A sütemények magukon hordozták az egykori polgári konyha kifinomult aromáit, természetesen nem hiányoztak a hagyományos paraszti konyha telt ízei sem. A régi receptes füzetek valóságos gasztrótörténeti kuriózumoknak számítottak, akadt egy-két 19. század végi példány is köztük.

A jól sikerült falunapokat a marosgombási, a vajasdi Margaréta és a Felvinc-Felenyed néptánccsoportok fellépései zárták.

BASA EMESE

felvinc_01 felvinc_02 felvinc_03 felvinc_04 felvinc_05